Besin Zehirlenmesi Tedavisi

Besin Zehirlenmesi Tedavisi

bazen çok kötü sonuçlara sebep olabilir. Çoğunlukla kendiliğinden de geçebileceği gibi eğer müdahale edilmez ise ölüme kadar gidebilen kötü sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple ciddi gıda zehirlenmelerinde tedavi amaçlı uzmanlara başvurmalıyız. tedavilerinde kişinin mide bulantısının geçmesi ve ateşinin düşürülmesine çalışılır. Zehirlenen kişilere bol bol sıvı içecekler tüketmesi önerilir. Belli süre sonra zehir etkisini yitirecektir. Ancak bir takım zehirlenmelerde doktorlar hastalarını antibiyotik ile bu dönemi atlatmalarını isterler.

Besin Zehirlenmesini Kötüleştiren Durumlar Nelerdir?

Gıda zehirlenmesine uğramış birisi kafeinli ve şekerli sıvılardan uzak durmalıdır. Aksi halde zehirlenmenin daha kötü olmasına sebep olurlar. Enerji içeceklerinin de bu dönemde tüketilmesi önerilmez. Bol sıvı tükettikten sonra yavaş yavaş kişinin yemek yemeye başlaması önerilir. Vücudun metabolizmasını fazla yormayacak şekilde azar azar yenilmelidir. Buğday, tahıl, ekmek, yağsız et başlangıç için önerilen besinlerdir. Gıda zehirlenmesi olduktan sonra belli süre süt içilmesi önerilmez. Çünkü içindeki laktoz miktarından dolayı mideye rahatsızlık verip ağrıların devam etmesine sebep olabilir. Gıda zehirlenmesinde bazı durumlarda kullanılan ilaçlar yalnızca yetişkinlere önerilir. Çocukların tedavi sürecini genellikle farklı şekilde atlatması sağlanır.

Farklı Besin Zehirlenmesi Türleri Nelerdir?

Daha öncede belirttiğimiz gibi nde kullanılan yöntemler genellikle zehirlenmenin türüne, sebep olan gıdaya göre çeşitlilik gösterir. Örneğin oldukça zehirli ve ölümcül olabilen Botilismus zehiri görme bozukluklarına, solunum güçlüğü ve bilinç kaybına sebep olabilmektedir. Diğer zehirlenme türlerinden biriside mantarlardan kaynaklanan zehirlenmedir. Mantarlar birbirlerine çok benzerler. Yararlı ve zararlı mantarların iyi ayırt edilmesi gerekmektedir. Eğer dikkat etmez isek zararlı mantarlar kötü sonuçlar doğurur. Mantar zehirlenmeleride bir çeşit gıda zehirlenmesidir. Uyuşukluk, kusma ve ağır karın ağrısı gibi belirtileri vardır. Diğer besinlere göre daha hızlı belirtilerini gösterir ve bu en kısa sürede yapılmalıdır. Aksi halde hastanede mide yıkaması yapılabilir. Bir başka zehirlenme çeşidide bal zehirlenmeleridir. Yapay ürünler ile, şeker şurubu ile veya çok uzun zaman beklemiş bozuk bal tüketimi de çok ağır olmasa da yine de gıda zehirlenmesine sebebiyet verir. Ancak çok fazla tüketilmedikçe ölümle sonuçlandığı henüz görülmemiştir. Gıda zehirlenmesinde tedavi amaçlı kullanılan temel şeyleri yazımızda belirttik. Ancak yinede üstüne basarak belirtmeliyiz ki bu tür durumlarda tıbbi destek almak, bir uzmana danışmak en doğru karar olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.