Balık Zehirlenmesi

Balık Zehirlenmesi

Beyaz et ihtiyacımızı büyük ölçüde karşıladığımız balıkları tüketirken bilinçli davranmazsak zehirlenmeler yaşayabiliriz. Bu zehirlenmelerin nedenleri arasında ilk sırada, balıkların yetiştiği sulara karışan endüstri atıkları ve yağmur sularından meydana gelen metaller geliyor. Bu yollarla oluşan suda zehirlenmelere yol açan bakır, çinko ve kurşun oluşumları başlıyor. Çevre kirliliği ve su kirliliği içerisinde yetişen lüfer, kalkan, levrek gibi türlerinde bu tür sorunların daha çok görüldüğünü söyleyebiliriz.

Bu sebebi takip eden ikinci olarak balık yaratan vaka ise, balıkların taze olarak tüketilmemesidir. Balığın hayati fonksiyonları durduktan sonraki zaman dilimlerinde tüketilmemesi, uzun süre bekletilmesi veya dondurulmadan saklanması gibi nedenlerden dolayı oluşan histamin bakterisinin insanların ölümüne kadar varan ciddi hasarlara sebebiyet verdiği bilinmektedir.
Bu tür oluşan bakterilerin 20 dakika gibi bir sürede hızla yayılması ve daha sonra tüketilmesiyle insan bedenine geçerek sağlığını olumsuz etkilemesi yalnızca birkaç dakika gibi bir zaman diliminde çabucak gerçekleşmektedir.

Son olarak da, balıkların türlerine göre birtakım tüketim hatalarını nedenleri arasında verebiliriz. Bir örnekle anlattığımız zaman daha iyi anlayacaksınız. İstiridyenin ateşte pişirildikten sonra tüketilmesiyle kaybolan zehirli mitilotoksin maddesi, bu türün çiğ yenmesi halinde ise zehirlenmelere yol açmaktadır.

Neler Yapmalısınız?

Toksinli balıkları yediğiniz an meydana gelen bulantı, kusma, soğuk soğuk terleme, ishal ve kramplar gibi belirtilerden sonra zehirlendiğinizi anlamanız çok uzun sürmeyecektir. İlk olarak yediklerinizi çıkarmak için bir hamle yapabilirsiniz. Böylelikle zehirin etkisini hemen vücudunuzdan atmaya çalışmalısınız. Bu esnada çok su tüketmek işinize yarayabilir. Daha sonra ise hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime veya acil servislere gitmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü balık zehirlenmesi hafife alınacak bir vaka olarak görülmemelidir. Mideyi temizlemek için yıkama veya bağırsakları boşaltma gibi işlemlerin ardından bünyenizin kendine gelmesini sağlayacak olan ilaç ya da serum tedavisiyle tüm belirtiler ortadan kaldırılmaktadır. Tüm bu işlemlerin ardından balık zehirlenmesi yaşayan kişiden birkaç günlük süre zarfında bol su ve sıvı tüketmesi istenebilir. Böylece sindirim sistemi yorulmayacak şekilde beslenerek eski düzenine döndürülmeye çalışılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.