Balık Zehirlenmesi Belirtileri

Balık Zehirlenmesi Belirtileri

Bir önceki yazımızda  nedenlerine ve bu vaka ile karşılaşılması durumunda neler yapılması gerektiğine dair detaylı bilgilerimizi paylaşmıştık. Şimdi ise balık zehirlenmesiyle karşı karşıya kalındığını nasıl anlayabiliriz?  nelerdir? gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.
Öncelikle balık zehirlenmeleri nedenleri arasında neler vardı, bunları yeniden bir hatırlayalım.
Sudaki çevre kirliliğine de neden olan zararlı atıklar ve tüketilmesi süresinin uzaması gibi nedenlerle balıkta oluşan zararlı maddeler nedeniyle balık zehirlenmelerine maruz kaldığımızı belirttik.
Şimdi yazımıza balık tükettikten sonra vücudumuzda meydana gelecek olan zehirlenme belirtileri ile devam edeceğiz.

Balık Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Herhangi bir öğünde balıkları tüketmişseniz ve hemen ardından ağır bir bulantı, kusma, soğuk ter, sindirim bölgesinde şiddetli ağrı ve krampları takip eden ateş, titreme gibi belirtiler görülmüşse bu zehirlendiğinizin habercisidir. Eminiz ki, bu tür problemleri yaşayan bir kişi de hemen yediği balıktan kaynaklı olacağını anlayacaktır. Çünkü balıklarda bulunan zehirli toksin maddelerin insan vücuduna yayılması yalnızca dakikaları bulacaktır. Bu kadar kısa sürede yayılan zehirler birkaç saat içerisinde kendisini bu tür belirtilerle belli etmektedir.
Eğer balığın vücudumuza bulaştırdığı toksinli maddelerin etkisi çok daha ağır ise, bu durumda şok halleri ya da kaslarda görülecek çeşitli kramplar da eşlik edebilir.
Bu tür çeşitli balık zehirlenmesi belirtileri görülmesinde iki etkenden söz edebiliriz.
Bunlardan birisi balıkta meydana gelmiş bakteri veya metal maddelerin neden olduğu zehir etkisidir. Diğer ise kişinin vücut direncidir. Bu iki faktöre bağlı olarak da balık zehirlenmesi belirtileri değişmektedir.

Balık Zehirlenmesi Belirtileri Nasıl Yok Edilir?

Yukarıdaki zehirlenme belirtilerini yaşayan bir kişiden ilk olarak midedeki zehirli maddeleri dışa çıkarması beklenmektedir. Bu ilk yardımın ardından balık zehirlenmesi belirtileri görüldüğü anlaşılan kişinin çok vakit kaybedilmeden bir doktora götürülmesi gerekmektedir.
Çünkü zehirlenmeye neden olan maddelerin öncelikle bir uzman tarafından saptanması ve tedavinin bundan sonrasındaki yok etme işlemlerine bakterilerin türüne ve özelliklerine göre devam edilmesi gerekir. Zehirlenmeye neden olan maddelerin ilaçla veya çeşitli yollarla vücuttan tamamen çıkarıldığından ve yeniden oluşmayacağından emin olunmalıdır.
Bu aşamaların sonunda hırpalanan sindirim sisteminin kendine gelmesi birkaç günü bulabilir. Bu süre içerisinde ağır yiyeceklerden kaçınmalı, bol sıvı tüketilmeli ve su olabildiğince çok içilmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.