Bal Arısı Sokması

Bal Arısı Sokması

Yaz aylarının güzelliklerinin yanında bazen de kötü sürprizlerle karşılaşırız. Bunlardan en acı vereni, aynı zamanda da tehlikeli olanı arı sokmalarıdır. Tehlike demişken bunun bazı durumlar dışında hayati boyutlarda olmadığını belirtelim. Yalnızca alerjisi olan kişilerde, normal kişilerde  sonucunda oluşan şikayetler hafif olmayabilir.
Özellikle bal arısı sokması iğnesinin her zaman içerisinde kalacağından dolayı buna uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. İğnenin vereceği ani bir ağrı hissinin, kabarmanın ve şişkinliğin giderilmesi için birçok yöntem uygulanabilir. Önce kredi kartı benzeri sert kenarlıklı bir cisimle veya cımbız yardımıyla iğneyi çıkarmak ve bal arısının soktuğu bölgeyi sıkarak zehri akıtmakla başlayabilirsiniz. Daha sonra iğnenin çıkarılmasının ardından bölgeyi soğuk suyla yıkayıp sabunlayabilirsiniz. Üzerine koyulacak buzlar ise şişlik ve kızarıklıkları alacaktır.
Buzların doğrudan deriyle teması yerine önce bir beze sarılması veya poşete koyulması işlemleri gerçekleştirilebilir.
İstenirse yaraya karbonatlı suyla da bakım yapılabilir. Bu şikayetlerden ağrı vs. genellikle birkaç saat içerisinde geçmekteyken, şişliklerin geçmesi birkaç gün daha sürmektedir.

Bal Arısı Sokması Sonucu Doktora Gidilmeli Mi?

Elbette alerjisi olmayan bir kişinin doktora gitmeden, yukarıdaki tedavi yöntemlerini uygulayarak şikayetlerini birkaç gün içerisinde hafifletmesi mümkündür. Ancak olağan dışı bir durumla karşılaşılması halinde veya bal arısı sokması yaşanan yerin hassaslığına göre işinizi şansa bırakmadan bir doktora başvurabilirsiniz. Örneğin bal arısı sokması ağız, dil, burun gibi bir organlarda gerçekleşmişse bu durumda hemen doktora gidilmesinde fayda vardır.
Yine birden fazla bal arısı sokması durumunda da acilen bir doktora gitmelisiniz. Çünkü evde uygulanacak yöntemler ve iğnenin çıkarılması işlemleri bu vakada kontrollü olarak yapılmalıdır.
Bal arısı sokması sonucunda alerjik reaksiyonları yaşayan bir kişi doktorların tavsiye edeceği antialerjik kremler ile kısa sürede şikayetlerinden kurtulacaktır.

Bal Arısı Sokmasında Bitkisel Tedavi Yapılır Mı?

Arı sokmaları doğal yöntemlerle iyileştirilebilecek bir olaydır. Bal arısı sokması için iyi gelen bazı bitkilerin hangileri olduğunu inceleyeceğiz. Sarımsağın, soğanın, maydanozun bal arısı sokması için olmazsa olmaz bir bitki olduğunu söyleyebiliriz. Küçük parçalar haline getirdikten sonra arının ısırdığı bölgeye kompres yapabilirsiniz.
Ayrıca lavanta yağı, bal ve yoğurtta bal arısı sokmasına iyi gelen bilindik doğal tedavi yöntemlerindendir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.