Arı Sokmasında Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Arı Sokmasında Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Arı Sokmasında Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Yaz ayları gelmeye başlarken meyveler ve sıcak, iyiden iyiye kendilerini göstermektedir. Ancak bunlarla birlikte değişik türde hayvanat da yaşamına kaldığı yerden devam etmektedir. Bunlardan biri de arı’dır. Arıdan çoğumuz çekinmektedir. Aslında bazı bireylerin vücutlarına, alerjik olarak zarar verebilmektedir. Böyle durumumuz olduğu ancak, arı sokması sonrasında anlaşılabilmektedir. Ama arı sokmasında telaşeye girmeden, sakin bir şekilde, arının soktuğu yerde iğnesinin kalması durumunda aniden tutup çekmek yanlış bir davranıştır. Böyle durumda metal uçlu bir materyal yardımı ile tutup yavaşça çekmek gerekir. Ardından ılık su ile yıkamak ve temizlemek en doğrusudur.  Sonrasını ise;

Bu yazımızda kişinin kendisinin müdahalesi şeklinde bitkisel kaynaklı tedavi yöntemlerinden bahsetmeye çalışacağız;

 

Bitkisel Tedavi

 

Buz: Soğuk pansuman acı çekmeyi azaltmaktadır. Arı sokması durumunda ilgili bölgeye buz tutarak soğutmak acı ve şişme gibi olasılıkları ortadan kaldıracaktır.

Amonyak: Amonyak arı sokulan yere sürülebilir. Amonyak kullanımı sonrası şişkinlik giderici steroid ve antihistamik içerikli kremlerde kullanılabilir.

Yoğurt: Yoğurdun hem soğuk etkisi hem de kendi özelliği ile acı hissini azaltmak mümkündür. Karbonat ve su ile hazırlayabileceğiz macunu da arının soktuğu kısma sürebilirsiniz.

Lavanta: Lavanta bitkisinden elde edilen yağ, arı sokması durumunda ilaç olarak kullanılabilir. Arı sokmasının verdiği tahriş ve acıyı en aza indirmede yardımcı olacaktır.

Maydanoz: Maydanozun bir kabın içinde dövülerek elde edilen kıvam, arının soktuğu bölgeye sürülür. Şişliğe, ağrıya ve acıya iyi gelecektir.

Sarımsak: Maydanozda yapılan işlem sarımsakta da uygulanabilir. Aynı etkiyi yaratacaktır.

Bal: Şifa kaynağı olarak bilinen balı, arının soktuğu bölgede on dakika boyunca masaj yaparak ovalayın. Ağrı, şiş ve acı gibi olumsuz durumları ortadan kaldıracaktır.

 

Özetlemek gerekirse; arı sokması özellikle yaz aylarında herkesin başına gelebilir. Önemli olan arı sokmasına karşı alerjimizin olup olmadığı hakkında bil sahibi olmamızdır. Bilgi sahibi isek tedavisi için daha akılcı hareket etmemiz için yol gösterici olacaktır. Hastalıklar karşısından yapılan ilk müdahaleler oldukça önemlidir. Bu nedenle arı sokması durumunda tedbirli ve bilinçli olmakta yarar vardır.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.