Arı Sokması Tedavisi

Arı Sokması Tedavisi

dikkate alınması gereken oldukça ciddi bir durumdur. Eğer doğru tedavi yapılmaz ise kötü şeyler olabilir, kişinin sağlığının bozulmasına hatta ölümlere kadar gidebilmektedir. Arı soktuktan hemen sonra ilk yardım amaçlı müdahale etmek mümkündür. Ancak bunun dikkatli ve doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Önemli olan husus nde asla elle müdahale söz konusu değildir. İğne zehirinin daha çok yayılması, iğnenin daha derine gitmesi gibi durumlara da sebebiyet verir. Arının iğnesini bir cımbız yardımıyla ya da iğne ile çıkarmak en doğrusudur. İğne çıkarılamıyor ise tedavi amaçlı sağlık ekiplerinden destek alınmalıdır ve gerekli durumda 112 acil aranmalıdır. Arı türüne göre (bal arısı, eşek arısı vb.) sokmaları için çeşitli tedavi yolları geliştirilmiştir.

Arı Sokması Halinde Neler Yapmalıyız?

Bu soruya aslında birçok şekilde cevap verilebilir. Arı tarafından sokulan yere göre ağrının ve şişliğin derecesi değişeceğinden farklı tedaviler uygulanır. Yara olursa da o bölgeye sirke sürülüp buz konulur eğer işe yaramaz ise sonra krem sürülmesi doğrudur. Yarayı su ve sabun ile yıkamak da dezenfekte amaçlı doğru yapılacak bir davranıştır. Arı tedavisinde amonyak da kullanılmaktadır. Bunu sokulan bölgeye belli bir miktar sürmek ağrıyı azaltacaktır. Ayrıca sokmadan sonra oluşan kaşıntıyı önlemek amaçlı arı sokması tedavisinde kremler çok önemlidir. Çünkü arının soktuğu bölgeyi kaşımaya devam ederseniz o bölge tahriş olup arı sokma tedavisini zorlaştırmış olursunuz. Eğer arı kişiyi soktuktan sonra kişide solunum problemleri görülüyor ise yanındaki kişi ilk yardım müdahalesi yapmalı ve yapay solunum denen karşıya nefes verme hareketini yapmalıdır. Astım hastalığı olan bireylerde arı sokmasından sonra nefes darlığı ve daha farklı reaksiyonlar olabilir. Ağrının soktuğu yer ağız ve dil bölgesi ise ağuz tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Gargara yapılan suyun soğuk olması şişmesini engellemede yardımı dokunacaktır ve arı sokması tedavisinde kullanılan diğer bir yolda ağızı sirke ile gargara yapmaktır. Bu da o bölgenin şişmesini engelleyecek veya normal miktardan daha az şişmesini sağlar. Arının soktuğu yer bacak, kol, dirsek gibi bölgeler ise o bölgeye yoğurt sürmek de hissedilen acıyı hafifletmede yardımcı olacaktır. Ağrı çok şiddetli ise ağrı kesici ile de şiddeti kesilebilir. Ancak kesin çözüm değildir, özellikle yabani arı sokmasında kişinin buna kendisi müdahale etmesi doğru değildir ve sokmadan hemen sonra hastane ya da sağlık ocağında müdahale edilmesi bireyin sağlıklı bir tedavi görmesi için yapılması doğru olan davranıştır ve arı sokması tedavisinde bu yollar izlenmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.