Psödoefedrin Nedir?

Psödoefedrin Nedir?

Psödoefedrin solunum sitemini etkileyen hastalıklarda kullanılan yüksek dekonjestan etkiye sahip bir ilaçtır. Psödoefedrin HCL (Psödoefedrin Hidroklorür) formunda piyasada bulunur. Dekonjestan etki, burun mukozası kanallarındaki şişkinliği azaltarak, akıntının azalmasıdır. Efedrin kadar etkili değildir fakat kalp ve damar sistemi üzerindeki yan etkileri efedrinden daha azdır. Bağırsaklarda hızla emilerek kana karışır. 5- 6 saat arasında kanda yarı ömrünü tamamlar.

Psödoefedrin Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Psödoefedrin burun akıntısının oluştuğu ve dekonjestan etkiye ihtiyaç duyulan bütün hastalıklarda kullanılabilir. Soğuk algınlığı, grip ve nezle en çok kullanıldığı hastalıklardır.

Psödoefedrin Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Psödoefedrin kan basıncı üzerinde etkili bir etken maddedir. Kan basıncını arttırarak işlevini yerine getirir. Bu sebepten dolayı kalp, damar rahatsızlıkları ve hipertansiyon tanısı bulunan hastalarda kontraendikedir (kullanımı uygun değildir).

Hamilelikte kullanımı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamakla beraber, gebelik kategorisi C olarak tanımlanmıştır. Yani gebelikte kullanılırken dikkatli olunması gereklidir. Mümkünse ilgili uzman hekimin onayı alınarak kullanılmalıdır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Kan basıncı üzerindeki etkisi nedeniyle uyku bozuklukları ve nadirende olsa halüsinasyon görüldüğü bildirilmiştir.

Psödoeferin Hakkında Ek Bilgi

Psödoefedrin, amfetamin türevi bir etken maddedir. Amfetamin extazy olarak bilinen uyuşturucu maddenin etken maddesidir. Psödoefedrinin temel etken maddesi morfindir. Morfin etken maddesinin yapısal değişikliğe uğratılarak beyin duvarından geçemeyecek hale getirilmesi sonucu oluşmuştur.

Psödoefedrin tek doz olarak 180 mg ve üzerinde alındığında beyin zarından geçerek amfetamin etkisi yapar. Fakat amfetaminden 10 kat daha fazla (%50- 60) beyin kanaması riski mevcuttur. Piyasada bu etken maddeye sahip ilaçlar reçetesiz satılamaz.

Piyasada Sudafed ve Eksofed tablet adıyla iki saf formu bulunmakla beraber, gribal enfeksiyonlarda kullanılan ilaçların çoğunda bu etken madde bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ