Penisilin Alerjisi Nedir?

Penisilin Alerjisi Nedir?

Alerjisi Nedir?

Penisilin, 1928 yılında, bir küfte ortaya çıkarılan antibiyotik çeşididir. O günden bu yana birçok hastalığın tedavisinde etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Dünya’nın en çok kullanılan antibiyotiğidir.  Menenjit, bademcik iltihapları, meme iltihabı, orta kulak iltihabı, diş apsesi, farenjit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Penisilin, bu kadar yaygın kullanıma sahip olsa da bazı yan etkileri de mevcuttur. Bunlardan en belirgin olanı cilt bozuklukları ve dir. Penisiline karşı alerjisi olan kişilerde, penisilin alımı halinde cilt bozuklukları ve ölüme kadar varabilen yan etkiler görülebilir. Çok nadir olarak görülse de hasta anaflaktik şoka girer ve müdahale yapılamazsa kaybedilir.

Penisilin alerjisi, vücudun penisilin alımına karşı gösterdiği aşırı bir reaksiyondur. Nadir görülmekle beraber etkileri de kişiden kişiye değişebilir.

Penisilin Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Penisilin enjeksiyonu yapılması karar verilen kişilerde öncelikle yapılır. Test kesin bir sonuç belirtmez. Fakat hastaya penisilin iğnesinin mutlaka bir sağlık kurumunda (hastane, sağlık ocağı vs.) yapılması tavsiye edilir. Bu şekilde hastada tahmin edilemeyecek bir reaksiyon gerçekleşirse hemen müdahale imkanı olacaktır. ise şunlardır;

  • Deride dökülme meydana gelmesi,
  • Kaşıntı hali,
  • Baş dönmesi,
  • Enjeksiyondan sonra kusma,
  • Deri kızarıklıkları,
  • Dudakta, yüzde şişme meydana gelmesi,
  • Solunumun hırıltılı yapılmasıdır.

Belirtiler kişiden kişiye değişebilir.

Penisilin Alerjisine Karşı Alınabilecek Birkaç Basit Önlem

Penisilin alerjisinin bir tedavisi olmamakla birlikte hastalar daha önce böyle bir alerjik reaksiyonla karşılaşmış iseler durumu doktorlara belirtmelidirler. Daha önce hiç böyle bir alerjik reaksiyonla karşılaşmamış iseler doktorların, hastanın penisilin öyküsünü alması gereklidir. Doktor, alerji testi istedikten sonra duruma göre penisilin tedavisinden vazgeçebilir.

Hastaların kendileri de oldukça basit bir yöntemle doktorlara penisilin alejilerinin olduğunu bildirebilirler. Şöyle ki nüfus cüzdanının üstüne veya acil durumda bakılabilecek herhangi bir eşyalarının üzerine penisilin alerjileri olduğunu belirten bir yazı yapıştırabilirler. Kaza gibi hastanın bilincinin kapalı olduğu durumlarda, hasta yakını da ortalıkta yoksa, bu minik önlem hayat bile kurtarabilir. Ayrıca penisilin alerjisi olan kişi durumu yakınlarına bildirmelidir.

Unutulmamalıdır ki penisilin alerjisi dikkatli olunmak kaydıyla çok ciddi bir rahatsızlık değildir. Penisilin kullanılmadan da hastalık tedavi edilebilir. Bazı durumlarda sadece iyileşme sürecinin gecikmesine yol açar.

Penisilin iğnesi yapıldıktan sonra belirtilerin ortaya çıkması halinde en kısa sürede acile başvurulması gereklidir. En garanti yol ise penisilin iğnesini bir sağlık kurumunda yaptırmaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.