Parasetamol Nedir?

Parasetamol Nedir?

Parasetamol (asetaminofen) hem analjezik (ağrı kesici) hemde antipiretik (ateş düşürücü) özelliğe sahip bir ilaç etken maddesidir. İlaç ağız yoluyla (oral yol) alındıktan sonra gastrointestinal sistemde çözülerek emilir. Kana karışan etken maddenin küçük bir kısmı değişime uğramadan idrar yoluyla dışarı atılır. Geri kalan kısmı yaklaşık 30 dk ile 1 saat arasında kanda en yüksek seviyesine ulaşır. 1-4 saat sonra kan plazmasında yıkımı artarak yarı ömrüne ulaşır. Bu ömür ilacın vüdutta etkili olduğu zaman dilimini işaret eder. Yarı ömrüne gelen etken maddenin istenen etkisi tamamlanmıştır.

Parasetamol ağrı kesici olarak çok tercih edilen bir etken madde değildir. Diğer ağrı kesici etken maddelere göre ağrı kesici özelliği azdır. Antipiretik özelliği ise tercih edilme sebeplerinden biridir. Ayrıca mide üzerinde herhangi bir etkisi bulunmadığından yani diğer ağrı kesici etken maddeler gibi mide ağrısı yada doz aşımında mide kanamalarına neden olmadığından tercih edilir. Ayrıca gebelikte güvenle kullanılabilecek tek ağrı kesici türüdür. Bu sebeplerinden dolayı yıllar geçmesine rağmen zayıf etkisi göz önüne alındığında popülerliğini korumuştur.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Baş, bel boyun ağrısı gibi ağrı kesici özelliğine ihtiyaç duyulan durumlar,da, diş ağrısında (diş ağrısı için çok tercih edilen bir ağrı kesici değildir), soğuk algınlığı sonucu oluşan kırgınlık ve ağrılar, yüksek ateşle seyreden böbrek ve karaciğer hastalıkları haricindeki hastalıklarda, cerrahi operasyonlar sonrasında, ağrılı adet sancılarında, kas ve iskelet sistemi ağrılarında kullanılabilir. Asetilsalisik asit (halk arasında en çok biline adıyla aspirin) duyarlılığı bulunan hastalarda bu etken maddenin yerine kullanılabilecek bir etken maddedir. Gebeliğin tüm dönemlerinde kullanılabilecek bir etken maddedir.

Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Parasetamol en büyük yıkımı karaciğer ve böbrekte gerçekleştirdiğinden, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlarda kullanılmamalıdır. Parasetamol etken maddesine karşı aşırı duyarlılığı bulunan hastalarda kullanılmamalıdır.

Doz Aşımı

Günlük doz aşımı 4 gramdır. Doz aşımı sebebiyle yoğun karaciğer ve böbrek harabiyeti oluşabilir.

Yan Etkileri

Nadirde olsa deride döküntülere sebep olabilir. Böbrek rahatsızlığı olan hastalarda böbrek yetmezlik tablosunun artışına sebep olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.