Oksimetazolin Hidroklorid Nedir?

Oksimetazolin Hidroklorid Nedir?

, alerjik rinit başta olmak üzere sinüsleri etkileyen alerjik ve enfeksiyoz rahatsızlıklarda kullanılan, dekonjestan etkiye sahip bir etken maddedir. Saf formuyla kullanılamaz.

Çözelti formu olarak EDTA, sodyum hidroksit ve sodyum dehidrojen yardımcı maddeleriyle karıştırılarak kullanılır.

Hidroklorid Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Sinüzit gibi sinüsleri tutan rahatsızlıklarda, saman nezlesinde ve alerjik rinitte kullanımı endikedir (kullanımı uygundur).

Oksimetazolin Hidroklorür Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Aşırı dekonjestan etkisi nedeniyle saf halde kullanılmaz. Beraber kullanıldığı yardımcı maddelerde dahil olmak üzere, oksimetazolin hidroklorid etken maddesine aşırı duyarlılığı bulunan hastalarda kullanılması sakıncalıdır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Burunda yanma, kuruma gibi yan etkilerin yanında uzun süre kullanıma bağlı yokluk hissi oluşabilmektedir.

Oksimetazolin Hidroklorid Hakkında Ek Bilgi

Oksimetazolin Hidroklorid, dekonjestan etkisi çok fazla olan bir etken maddedir. Bunu kullanan hastalarda oksijen yoksunluğun giderilmesine ve burundaki akıntının kesilmesine bağlı olarak psikolojik rahatlama da sağlar. Uzun süreli kullanıldığında aşırı oksijenlenmeye bağlı olarak bağımlılık oluşabilir. Dekonjestan etkisiyle kanalları açarak etkili bir solunum sağlar. Aşırı oksijen mutluluk hissi verir, rahatlama sağlar ve bu sebepten dolayı psikolojik bağımlılık yapabilir. Kullanılmadığında burunda aşırı kuruluk ve tahriş hissi verebilir. Alışılmış oksijen eksikliği nedeniyle mutszluk hissi oluşur.  Hastalarda 4-7 gün kullanılması tavsiye edilir. Bu sürelerin aşılmaması psikolojik bağımlılık gelişmemesi açısından önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.