Oksijen Uygulaması

Oksijen Uygulaması

Oksijen Uygulaması

Dokuların normal gereksinimini karşılayacak yeterli oksijenin karşılanamaması (hipoksi) durumunda oksijen uygulanır. Hipoksi belirtileri; zorlu soluk alma, morarma, huzursuzluk, baş ağrısı, sinirlilik, bulantı, taşikardi, kalp ritim bozukluklarıdır. Hipoksi; kalp krizi, çeşitli nedenlere bağlı sol kalp yetmezliğinde, ağır anemide, karbonmonoksit zehirlenmeleri gibi kanın oksijen kapasitesinin azaldığı durumlarda, şok ve çeşitli zehirlenmelerde, pnömonide, anfizemde, bronşiyal astımda, KOAH’ da görülür ve Oksijen uygulanması gerekir. Oksijen uygulanmadan önce hastanın solunum yollarının açık olup olmadığı kontrol edilir. Oksijen kurutucu gaz özelliği taşıdığından suda geçirerek nemlendirilir ve hastaya bu şekilde uygulanır. Uygulama yapılmadan oksijen manometresindeki su seviyesi kontrol edilir. Oksijen uygulamasında oksijen tüpü kullanılıyor ise elde ikinci bir Oksijen tüpü bulundurulmalıdır. Oksijen verilme hızı başlangıçta 2-3 lt olmalıdır. Oksijen uygulaması sırasında yanıcı maddeler ile hastanın yanına yaklaşılmamalıdır. Oksijen uygulaması kanül ile yapılıyorsa 24 saatte bir kanül değiştirilir. Her hastaya ayrı kanül kullanılır. Oksijen uygulamasında maske kullanılırsa maske 3 günde bir değiştirilir. Her hasta için ayrı bir maske kullanılır. Kirlenen maskeler ilgili talimata uygun olarak hazırlanmış antiseptik çözelti ile dezenfekte edilir.

Nazal Kanül ile Oksijen Uygulama

Nazal kanül burun delikleri içine uzanan 2-3 cm uzunluğunda iki ucu plastik veya polietilen bir tüptür. Hastaya kolaylıkla takılır. Dakikada %22- 40 yoğunlukta 1- 6 litre oksijen sevkini sağlar.

Nazofaringeal Kateter ile Oksijen Uygulama

Nazofaringeal (burun-yutak) yol ile Oksijen uygulamada çocuklar için 8-10 Fr, kadınlar için 10-12 Fr, erkekler için 12-14 Fr Nelaton kateter kullanılır. Kateter uygulanmadan önce hastanın burun ucundan kulak memesine kadar olan uzunluk ölçülür. Flasterle işaretlenir. Kateter burunda orofarenkse kadar ilerletilir, oksijen verilme hızı başlangıçta 2-3 litre olmalıdır. Oksijen yoğunluğu daha sonra hekim istemine göre düzenlenir. Kateter ile oksijen yoğunluğu, dakikada 5 litre verildiğinde %40, 4-8 litre verildiğinde %35-50 ‘dir. Kateter uzun süre kalacak ise uygulamayı izleyen 8 saat sonunda çıkarılır ve diğer burun deliğine yeni bir kateter takılır.

Oksijen Maskesi ile Oksijen Uygulama

Basit maske, orta yoğunlukta oksijen sevkini sağlar. Kısa süreli uygulamalarda geçici süre için veya oksijen uygulamalarına son verilecek hastaların ara tedavisinde kullanılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.