Monosodyum Glutamat (MSG) Nedir?

Monosodyum Glutamat (MSG) Nedir?

() Nedir?

Monosodyum glutamat kısaca baş harflerinden dolayı MSG olarak adlandırılır. Tokyolu bir kimyacının tuzlu, acı, ekşi ve tatlının dışında bir tat daha var gözlemiyle ortaya çıkmıştır. Gerçekten de bu tat tuzlu, acı, tatlı veya ekşi olarak adlandırılamaz.

Doğal yollarla ortaya çıkan glutamik asit çok fazla üretilir ve vücut için gerekli bir amino asit değildir. MSG yani monosodyum glutamat olarak bilinen sodyum tuzu bu amino asidin bileşenidir. Amerika’da kabul edilebilir güvenli maddeler sınıfında yer alır. Avrupa’da ise gıda katkısı maddeleri sınıfındadır. Gıda üreten firmalar içine katıldığı ürünün tadını dengelediği ve birleştirdiği için bu tuzu aroma arttırıcı olarak üretir ve pazarlarlar.

Bu tuz yiyeceklerin gerçek tadını ön plana çıkartsın diye kullanılır. Amacı lezzet vermek değil varolan lezzeti daha keskin hale getirmektir. Örneğin cipslerde yüksek miktarda kullanılmaktadır. Neden cipsleri bu kadar seviyoruz ? Tat almamızı sağlayan bezler monosodyum glutamat ile karşılaştığında  salgılarını arttırırlar. Bu yüzden tatlar daha belirgin hale gelir.

Monosodyum Glutamat Zararları Nelerdir?

Sağlığa zararlı olduğunu tartışmaya gerek yok sanırım. Patatesten herkes hoşlanır ve yenildiği zaman keyif verir. Çünkü patateste az miktarda bulunur. Hazır çorba, et suyu ve tüm hazır adı altında satılan tüm ürünlerde görebilirsiniz. Gelişmiş ülkerlerde msg herkes tarafından bilinir ve kullanılmamaya özen gösterilir. Çünkü kanser riski MSG ile artar.

Hazır gıdaların ve konservelerin yanısıra Uzakdoğu yiyeceklerinde çok kullanılır. 3 dakika da pilav 1 dakika da çorba vb. ürünlerin içerisinde MSG vardır.

Bu kimyasal madde çin tuzu olarak ta bilinir ve yemeklerde ayrıca kullanılmak üzere satılmaktadır. Eğer aç karnına alırsanız baş ağrısı, göğüste yanma hissi, kollarda ve bacaklarda karıncalanma, göğüs ağrısı gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Göğüste sıkışma ve boyun arka tarafında ağrılara sebep olabilir. Alerjiye neden olabilir. Bu tuz ayrıca Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların ortaya çıkmasında tetikleyici görev alır.

En kötü yanı ise kan şekerini düşürmesi ve insülini arttırmasıdır. O yüzden bu ürünleri yediğinizde hiç doymazsınız ve devamlı acıkma hissi oluşur. Sonuçta obezite kaçınılmaz olur.

Çocukların gelişimine ciddi olarak etkisi vardır. Bu tür ürünlerle beslenen çocuklarda zeka gelişimi yavaşlar. O yüzden çocuklarımızı bu maddeden uzak tutmamız gerekir.

Monosodyum Glutamat İçeren Gıdalar  

Monosodyum Glutamat (MSG) Nedir?  Monosodyum glutamat hangi yiyeceklerde var sorusunun cevabını kısmen vermiş olduk ama daha geniş değinmekte fayda var. Aromalı cipslerin hepsinde var ve cipslerdeki o güzel tadı veren madde MSG. Et suyu tabletlerin, bulyonlarda bulunmaktadır. Eğer bir madde yemeğe lezzet katmak için varsa bilin ki içerisinde MSG var. Hazır çorbalarda ve şipşak hazırlanan tüm yiyeceklerde mevcut.  Gıdaların içerisine çok az miktar eklenerek bu hazır gıdaların lezzetini arttırmak mümkün.

Fast food ürünlerinin hepsinde kullanılmaktadır. Hamburger menüleri yediğinizde neden hoşunuza gittiğini şimdi anladınız mı ?

Tüm abur cuburlarda, çikolata ve gofretlerde ve benzer ürünlerde MSG kullanılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.