İdrar Rengi Anlamları Nelerdir?

İdrar Rengi Anlamları Nelerdir?

İdrar Rengi Anlamları Nelerdir?

Vücutta ortaya çıkan çeşitli rahatsızlıklar ve hastalıkların ilk belirtisi idrar rengi olabilmektedir. İdrar dışında gözlerde ve deride görülebilen renk değişiklikleride çeşitli hastalıkların teşhisinde oldukça yardımcı olmaktadır. İdrar rengi bir hastalığın temelinde yatan ilk belirti olması sebebiyle büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple bu araştırmamızda çeşitli idrar renklerinin ne gibi hastalıkların belirtisi olabileceğine değinmek istiyoruz.

Koyu Sarı İdrar Rengi

Yoğun vitamin takviyesi alınan dönemlerde idrarda sarılaşma görülebilmektedir. Özellikle B12 vitamini ve suda çözünme özelliği bulunan riboflavin idrarın koyu sarı veya altın rengine dönüşmesine sebep olabilmektedir. İdrar renginde aşırı sararma hipervitaminozis yani vitamin zehirlenmesi belirtisi olabilmektedir.

İdrar Rengi Anlamları Nelerdir?

Koyu Bulanık Sarı İdrar Rengi

Genellikle bu durum vücudun uzun süre boyunca susuz kaldığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Aşırı miktarda B vitamini veya laksatif alındığında da görülebilmektedir.

İdrar Rengi Anlamları Nelerdir?

Kırmızı Pembe Tonlarında İdrar Rengi

Kimi durumlarda riskli bir belirti gibi görülsede idrar renginin kırmızı olması tüketilen böğürtlen ve pancar gibi meyve ve sebzelerden kaynaklanabilmektedir. Ayrıca antibiyotik kullanan kişilerde pembe idrar kimi zamanlarda görülebilmektedir. İstisnai olarak bu durum idrarda kan bulunması sonucu da oluşabilmektedir. İdrarda kan bulunduğu zaman hiperplazisi, prostat, tümör, taş, kum vb. çeşitli rahatsızlıklardan şüphelenilebilmektedir.İdrar Rengi Anlamları Nelerdir?

 

Turuncu İdrar Rengi

Genel olarak turuncu renkli idrar da koyu bulanık idrar gibi uzun süre susuz kalındığı zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca kemoterapi ilaçları, warfarin, doksorubisin vb. çeşitli ilaçlar turuncu renkli idrara sebep olabilmektedir.

İdrar Rengi Anlamları Nelerdir?

Aşırı Açık İdrar Rengi

Siroz ve hepatit hastalıklarda, şeker hastalığında ve aşırı miktarda sıvı tüketildiğinde bu idrar rengi gözlenebilmektedir. Ayrıca hamilelikte idrar rengi şeffaf olabilmektedir.

Mavi ve Yeşil Tonlarında İdrar Rengi

Bu renkler sıklıkla çeşitli tıbbi tahliller sırasında ortaya çıkabilmekte ve çeşitli hastalıkların tanısında kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca mavi veya yeşil renkte gıda boyası içeren besinler tüketildiği zaman bu şekilde idrar rengi meydana gelebilmektedir. İstisnai olarak pseudomonas bakterileri denen bir tür mikroorganizmanın vücuda bulaşması sonucu meydana gelebilmektedir. Birde bebeklerde mavi idrar rengi bebek bezinin boya vermesinden kaynaklanabilmektedir.

Mor İdrar Rengi

Porfirinler ismi verilen bir çeşit kimyasal vücutta salgılanmaya başladığı zaman mor idrar rengi oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu kimyasal çeşitli genetik sinir sistemi rahatsızlıklarında ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Bayanların büyük çoğunluğu gebelikte idrar rengi değişimiyle karşılaşmaktadırlar. Hamilelik döneminde ilk aylarda idrar rengi koyu bir seviyede olabilmektedir. Daha sonrasında ise açık şeffafa yakın bir duruma gelebilmektedir. Bu durum aslında her kişide farklılık gösterebilmektedir ve idrar renginin hamilelik süreciyle hiçbir alakası bulunmamaktadır. Kimi kişilerde hamilelikte idrar rengi hiçbir değişim göstermezken kimi kişilerde ise gebeliğin farklı aylarında idrar rengi değişebilmektedir. Bu genellikle annenin yediklerinden kaynaklanan bir durumdur ve yukarıda saydığımız aşırı renk değişimleri dışında umursanmaması gereken bir durumdur.

İdrar Rengi Anlamları Nelerdir?

İdrar Renginden Hastalık Anlaşılır Mı?

Doktorlar idrar rengini gözlemleyerek çeşitli tanılara varabilirler fakat idrar renginde değişime sebep olan rahatsızlığın veya hastalığın asıl sebebini tespit etmek için idrar tahlili yaparlar. Kimi durumlarda kesin tanı için idrar tahliliyle beraber kan tahlili de yapılabilmektedir.

İdrar Nasıl Renk Değiştirir?

Vücudumuzda ihtiyaç duyulan tüm vitamin, mineral vb. maddeler böbreklerden süzülerek vücuda aktarılmakta ve geri kalan kısmı idrar ve dışkı olarak dışarı atılmaktadır. Süzülme işlemi sırasında vücuda zarar verebilecek üre, ürik asit, toksin, atık hormonlar vb. maddeler süreli olarak vücuttan temizlenmektedir. Sağlıklı bir bireyde ideal idrar rengi soluk sarı olmasına rağmen metabolik bir rahatsızlık olduğu zaman veya vücuda ihtiyaç fazlası çeşitli maddeler alındığı zaman bunlar böbreklerden süzülüp idrara karışınca idrarın renginde değişiklik oluşmasına sebep olmaktadırlar.

Son olarak idrar rengi hakkında sizler için internette bulduğumuz bir videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz;

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ahmet dedi ki:

    ph cubuğuylamı bakıyorsunuz

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.