Hemşirelik Hakkında Bilgi

Hemşirelik Hakkında Bilgi

Hemşirelik Hakkında Bilgi

Hemşirelik geçmişten günümüze kadar insan sağlığının korunması ve tedavisi için çalışan kutsal bir meslek dalıdır. Bu mesleği icra eden kişiye hemşire denilmektedir. Hemşirelik hakkında bilgi vermek amacıyla yazdığım bu makalede hemşireliğin tarihçesi, hemşirelik bölümüne, hemşirelik mesleğinin kapsamına ve hemşirelikle alakalı genel bilgilere değinmek istiyorum.

Hemşirelik Tarihçesi

Hemşirelik tarihçesi Hemşirelik mesleğine ait ilk hemşirelik tarihçesi mısır dönemine dayanmaktadır. Bu dönemde mısırlılar hemşire olarak saf ve temiz erkekleri görevlendirmiş ve bu kutsal mesleği ancak onların yapabileceğine inanmışlardır. Bu uzun süre böyle devam ettikten sonra savaşlarda erkeklerin aşırı derecede ölmesi sonucu hemşirelik mesleğini bayanlar üstlenmeye başlamıştır. Geçmişte hemşirelik mesleği pek fazla beğenilmeyen ve küçük görülen bir meslekti. Bunun sebebi hemşirelerin kendilerini basit bir iş yaptıklarına inandırmaları ve mesleki olarak kendilerini çok fazla geliştirmemelerinden kaynaklanıyordu. Bu sebeple orta çağ kilise yönetiminin hakim olduğu Rönesans öncesi dönemde hemşirelik mesleği durdurulmuştur. Fakat o dönem hastalıkların yaygınlaşması sonucu milyonlarca insan sırf bakımsızlık yüzünden ölmüştür. Bu durum sonucunda hemşirelik mesleğinin önemi bir nebze olsun anlaşılmıştır. Bu dönemden sonra modern anlamda hemşirelik mesleğinin kabul edilmesi kırım savaşı dönemine dayanmaktadır. Kırım savaşında Florence Nightingale uyguladığı profesyonel hemşirelik hizmeti sayesinde bakımsızlık yüzünden ölen yaralı asker sayısını %50’lerdan %3’e düşürmüştür. Bu dönemden sonra hemşirelik mesleğinin modern anlamda bir eğitimle oluşturulması gereken çok önemli meslek olduğu anlaşılmıştır. Hemşirelik mesleğinin tarihçesi hemşirelik hakkında bilgi olarak çok önemli bir konumdadır.

Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilgi

Hemşirelik bölümünde okuyan bir öğrenci olarak size hemşirelik bölümü hakkında bilgi vermeyi seve seve yaparım. Hemşirelik bölümü 4 yıllık lisans bölümü olup bu bölümde anatomi, mikrobiyoloji, fizyoloji gibi ayrıntılı derslerde verilmektedir. Bu derslerin dışında bizim ayrıca bazı alan derslerimiz vardır. Bunlar hemşirelik esasları, cerrahi hemşirelik gibi mesleki derslerdir. Ayrıca hemşirelik bölümlerinde normal İngilizce eğitiminin yanında mesleki İngilizce eğitimi verilmektedir. Stajlarımız daha ilk senenin ikinci döneminde başlayarak 4 yıl boyunca devam etmektedir. Stajlarda ücret ödenmemesi ne kadar her fırsatta dile getirdiğimiz kötü bir durum olsa da bu stajlar 4 yılın sonunda tam donanımlı bir hemşire olmamızı sağlamaktadır. Hemşirelik bölümleri iş imkanı açısından her zaman güvenilir bölümlerdir. Sağlık ihtiyacı her zaman artmaktadır çünkü ülkemizin gelişimiyle beraber sağlık standartları sürekli yükselmektedir, bu da sağlık personellerine olan ihtiyacı sürekli arttırmaktadır.

Hemşirelik mesleği uzun süre çalışma ve nöbet durumundan dolayı zor bir meslektir. Ayrıca hasta insanların tüm fiziksel ve ruhsal sorumlukları bize ait olduğu için kişide sürekli sorumluluğa bağlı bir stres oluşmaktadır. Hemşirelik mesleği hakkında bilgi isteyenlere söyleyebileceğim en önemli şey mesleğimiz gereği insan sağlığıyla ilgilendiğimiz için çok yüksek bir disiplin ve sorumluluk duygusuyla hareket etmemiz gerektiğidir. Çünkü yapacağımız en ufak hata bir insanın hayatını kaybetmesi veya ciddi sağlık sorunlarıyla yaşamasına sebebiyet verebilecektir. Hemşirelik mesleği şuan için yeterli maaş düzeyine sahip bir meslek dalıdır. Ayrıca kendini özellikle yabancı dil konusunda geliştiren hemşireler özel hastanelerde daha yüksek ücretlerle çalışabilmektedir. Ayrıca mesleğin yüksek lisans yaparak uzman hemşire olabilme imkanı vardır. İstenildiği takdirde kariyer yapılabilecek bir meslek dalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.