Hamilelikte İdrar Rengi

Hamilelikte İdrar Rengi

Hamilelikte İdrar Rengi

Çocuk sahibi olmuş bayanların çoğu hamilelikte değişikliklerini yaşamıştır. Özellikle hamileliğin ilk aylarında, daha koyu renkte olan idrar rengi hamileliğin ilerleyen safhalarında açık sarı, hatta şeffaf bir hale gelmektedir. Aslında kişiden kişiye değişiklik gösteren bu durum, bazı hamile bayanlarda hiçbir değişiklik göstermeden de seyredebilir. Ancak bilinen şudur ki, hamileliğin ilk üç ayında anne adayının böbreklerinden geçen kan oranı artmaktadır. Bu sebeple idrar üretiminde yaşanılan değişiklik ile birlikte  değişebilir ve bu normal karşılanması gereken bir durumdur.

Hamilelikte İdrar Rengi Değişiminin Sebepleri

Anne adaylarının yeme içme alışkanlıkları da, idrar rengini doğrudan etkileyen bir durumdur. Normal şartlarda idrar rengimiz, saman sarısı renkte ve berrak bir görünümde olmalıdır. Eğer bu renk değişiklik gösteriyorsa, bazı faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle su tüketim miktarı, idrar rengini direkt etkileyen durumlardan biridir. Az su kullanımında idrar rengi daha koyu sarı, su kullanım miktarı arttıkça, açık sarıya doğru giden bir renkte olmaktadır. İdrar rengi değişimindeki bir diğer faktör ise ilaçlardır. Kullanılan antibiyotikler, vitaminler ve birçok ilaç da hamilelikte idrar rengideğişimlerinde rol oynayabilmektedir.

Hamilelikte, kadın vücudunda gözlemlenen fiziki ve kimyasal değişimler doğal bir süreç olduğu için, idrar rengindeki değişimde normal olarak karşılanmalıdır. Hamilelik sırasında aşırı ve çok bariz değişimler dışında, idrar rengindeki değişimler, umursayarak tedirgin olunacak bir durum değildir.

Genel olarak idrar rengini böbreklerden süzülen besin öğelerimiz belirler. Mineraller ve vitaminler gibi pek çok, renk belirleyici etkenler böbreklerden süzülürken, gerekli olduğu kadar vücuda alınmakta ve fazlası idrar yolu ile atılmaktadır. Bu yüzden alım miktarları idrar rengini doğudan etkiler.

Hormonlardaki değişiklikte idrar rengini direkt etkilemektedir. Hamilelikte idrar rengi değişiminin sebeplerinden birisi de budur. Ayrıca hamilelik sırasında büyüyen rahim mesaneye basınç yaptığı için, idrara çıkma ihtiyacı da daha sık hissedilmektedir. Hamilelik sırasındaki bu sık idrara çıkma ihtiyacı bekletilmeden karşılanmalı ve idrar renginde oluşan değişikliklerinde doğal bir süreç olduğu bilinmelidir. Bazı durumlarda, örneğin çok bariz idrar rengi değişimleri, bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Bu durumda özellikle hamile bayanların vakit kaybetmeden sağlık kontrolünden geçmesi doğru olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.