Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Hamilelik kadınlar için şüphesiz ki hayatlarında yaşayabilecekleri en önemli olaylardan biridir. Bu önemli olay yaşanırken tabii ki fiziksel ve psikolojik açıdan duygusal açıdan illa ki değişimler meydana gelecektir. Kadınlar birçok değişik durumla karşı karşıya kalacaklar ve bu hamilelik dönemi boyunca devam edecektir.

Hamilelik döneminde her sistemde ve organda mutlaka değişiklik meydana gelecektir. Trombosit düzeyinde azalma görülmesi, kan hacminin yükselmesi gibi birçok değişim söz konusudur. Bu değişimlerden biri de anne adayının sık sık tuvalete gitmesi ve idrarın fazlalaşması durumdur. Anne vücudundaki kanın ve diğer maddelerin fazlalaşması nedeniyle vücut daha fazla idrar salgılar ve hamile kadınlar daha sık tuvalete gitmek durumunda kalırlar. Peki, hamile kadınlarda idrar miktarında değişiklik olduğu gibi idrar renginde de değişiklik olur mu, hamilelikte ?

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Kadınlar hamile kaldıktan sonra vücutlarında bir değişim hali gözlenmektedir. Bu değişimlerden biri de önceki haline nazaran sık sık idrar gelmesidir. Sürekli tuvalete gitmeye başlayan hamile kadınlarda idrar rengi de değişmektedir. Tabii her kadında bu durum aynı olmayabilir. Vücutlar ve fizyolojik özellikler de farklı olduğundan dolayı bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kadınlarda idrar rengi koyu sarı hatta koyu kahverengiye dönüşürken bazılarında ise sarı olabilir. Bu insanların vücutlarının ve fizyolojik özelliklerinin birbirinden farklı olmasından dolayı meydana gelen bir durumdur.

Özellikle hamileliğin ilk 3-4 ayında anne adayının vücudundaki kan oranı artmaya başlamaktadır. Hamile kadının böbreğinden geçen kan miktarı fazlalaşmaktadır. Bu da idrar miktarının ve idrar yapmanın artmasına ve fazlalaşmasına sebep olmaktadır.

Normal koşullarda idrarın rengi genellikle berrak veya saman sarısı şeklindedir. Bu rengin değişmesinde ana faktör su tüketimidir. Elbette çok su içen insanların idrar rengi berrak renkte olacaktır. Hamilelerde bol su tüketenlerin idrar rengi daha berrak olacaktır. Yediğimiz meyve ve sebzelere içerdikleri vitamin ve minerallere göre bu renk değişebilmektedir.

Anne adaylarının vücudunda meydana gelen değişimler ve vücuttaki hormonların dengesi yani artması veya azalması idrar renginde değişikliklere sebep olabilen bir başka unsurdur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.