Gebelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Gebelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Gebeliğin ilk üç ayında anne adayının böbreğinden geçen ve burada süzülen kan oranı fazlalaşır. Sonraki üç ayda ise bu oran en üst seviyelere ulaşır. Anne adayının böbreklerinde idrar yapımı artar. Hamilelik süresinde anne adayı sürekli olarak idrara çıkma isteği duyar. Bunun sebebi tamamıyla hormon seviyelerinizin yükselmesinden dolayıdır korkulacak bir durum söz konusu bile değildir.

Normal berrak ve saman sarısıdır. Ancak az su içilirse bu renk koyu sarıya dönüşebilir. Keza vitamin ilaçları kullanıldığı sırada mavi ve yeşil renklerine, pancar, böğürtlen ve havuç gibi yüksek dozlu C vitamini ise turuncu renge dönüşmesi gayet normal bir durumdur.

Hamilelik sürecinde ise anne adayının idrar renginde değişim olması normaldir. Vücudun salgılamaya devam ettiği hormonlardaki artış ve azalış durumlarına göre idrar renginde değişimler görülebilir. Bilindiği gibi hamilelik sürecinde kadın vücudu hem fiziksel hem ruhsal olarak tamamıyla bir değişime uğrar.

Su Tüketiminin İdrar Rengine Etkisi

İdrar rengi aslında doğrudan doğruya su tüketimiyle de alakalıdır. Yetişkin bireylerin günde en az 1.5 – 2 litre su içmesi gerekmektedir. Bu rakamların altında su tüketimi sağlanırsa böbrekler tam anlamıyla çalışamaz ve kanı yeterli oranda temizleyemezler. Bir süre sonra da doğal olarak idrar rengi koyulaşmaya başlar.

İdrar Renkleri ve Anlamları

Şeffaf, Berrak Çok Açık Renkli İdrar:  Genelde çok fazla sıvı tüketimi olduğunu gösterir. Fakat şekersiz diyabet hastalığında bu durum normaldir. Yinede uzun süre devam etmesi halinde bir doktora gözükmekte yarar var.
Açık Sarı Renkteki İdrar: Yeterli sıvı tüketimi olduğunu ve sağlıklı bir boşaltım olduğunu gösteren renktir. Sıvı tüketimi gayet yeterli bu şekilde devam etseniz iyi olur.
Koyu Sarı Renkteki İdrar:  Yeterli sıvı tüketilmemiş olduğunu gösterir. Bu rengi almasındaki sebep gazlı içecekler, alkollü içecekler ve aşırı et tüketimi olabilir.
Koyu Kırmızımsı Renkteki İdrar: Genellikle hastalık habercisidir. Sarılık, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve benzeri karaciğer hastalıkları bu renge sebep olabilir. Rengi çayı anımsatmaktadır. Bir doktora görünmenizde yarar var.
Pembe veya Kırmızımsı Renkteki İdrar: Yetersiz su tüketimini işaret eder. Koyu kırmızımsı renkteki idrarda olduğu gibi bir hastalığın habercisi olabilir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp