Farmakolojinin Bölümleri

Farmakolojinin Bölümleri

Farmakolojinin Bölümleri

Farmakoloji çeşitli alt bölümlerden oluşan bir bilim dalıdır.

Farmakokinetik Nedir?

İlaçların vücut içinde karşılaştıkları durumları inceleyen bölümdür. Örneğin; ilaçların emilim, atılım, dağılımı ve diğer metabolik etkileşimleri konu edinir.

Farmakodinamik Nedir?

İlaçların vücutta oluşturduğu fizyolojik ve biyokimyasal etkileri incelemektedir.

Farmakoterapi Nedir?

Bu bölüm ilaçların tedavide kullanılması ve klinikte uygulanmasıyla ilgilenmektedir. Farmakoterapi hastalıkları iyileştirebilmek için farklı tedavi yöntemleri uygulamaktadır.  Bu yöntemler 6 adettir.

1.) Ampirik Tedavi: Hastalığın sebebi tam olarak bilinmediği halde tahmini olarak ilaç kullanıp hastalığın tedavi edilmeye çalışılmasıdır. Kulaktan dolma bilgilerle kullandığımız ilaçlar ile tedavi olmaya çalışmamız bu yönteme örnek oluşturmaktadır.

2.) Semptomatik Tedavi: Farklı kaynaklarda palyatif tedavi olarak da isimlendirilmektedir. Bu tedavi şeklinde hastalığın tedavisi sağlanmayıp sadece rahatsızlığa sebep olan belirtilerin geçmesi için ilaç uygulamaları yapılmaktadır. Örneğin; ağrıların giderilmeye çalışılması, mide bulantısının engellenmesi bu tedavi şeklinde örnek olabilir. Semptomatik tedavide amaç belirtilerin hafiflemesini sağlayıp hastalığın ilerleyişini yavaşlatmaktır.

3.) Profilaktik Tedavi: Aşılar vb. çeşitli şekillerde önceden farklı hastalıklara karşı koruma amacıyla uygulan tedavi yöntemidir.

4.) İkame Tedavi: Substitution veya yerine koyma tedavisi olarak da isimlendirilmektedir. Vitamin, hormon, enzim vb. vücutta eksikliği fark edilen maddelerin normal düzeye ulaştırılması için uygulanan tedavi yöntemidir.

5.)Radikal Tedavi: Rasyonel tedavi olarak da isimlendirilmektedir. Direk olarak hastalığın tedavisine yönelik olarak yapılan ve hastalığın iyileşmesini sağlayan tedavi yöntemidir.

6.) Kemoterapi Tedavisi: İnsan vücuduna zarar veren çeşitli mikroorganizmalar bu tedavi yöntemiyle yok edilmektedir. Fakat mikroorganizmalar gibi vücudumuzda zarar görmektedir.

Moleküler Farmakoloji Nedir?

İlaçlar ile biyolojik sistemler arasındaki kimyasal ve fiziksel etkileşimleri moleküler düzeyde inceleyen farmakoloji bölümüdür.

Biyokimyasal Farmakoloji Nedir?

Vücudumuzdaki enzimler ile ilaçların etkileşimini incelemekte olan bilim dalıdır.

Nörofarmokoloji Nedir?

Sinir sistemimize etki eden ilaçların etki mekanizmalarını incelemekle sorumlu olan farmakoloji bölümüdür.

İmmünofarmokoloji Nedir?

Bağışıklık sistemi yani immün sisteme etki eden ilaçları hazırlayan bilim dalıdır.

Klinik Farmakoloji Nedir?

İlaçları insanlar üzerinde inceleyerek işe yarayıp yaramadıklarının anlaşılmasını sağlayan bilim dalıdır.

Klinik Farmakolojiye Yardımcı Bilim Dalları

1.) Farmakognozi: Bitkilerden elde ettiğimiz ilaçların makroskopik ve mikroskobik özelliklerini incelemekle sorumludur.

2.) Galenik Farmesi: İlaçların hastalara verilebilecek bir duruma getirilmesini sağlamaktadır. Sentetik ve kimyasal ilaçları incelemektedir.

3.) Farmasötik Kimya: Doğal kaynaklar yardımıyla sentezlenerek elde edilen ilaçların tüm aktif bileşenlerini inceleyen ve bunları özel formlarda hazırlayan bilim dalıdır. Örneğin; farmasötik kimya şurup, ampul, tablet, kapsül vb. hazırlamaktadır.

4.) Taksitoloji: Toksit yani zehirli maddelerin vücutta oluşturduğu etkileri inceleyen ve bu etkileri yok etmek için tedavi yöntemleri bulun farmakoloji bilim dalıdır. Toksitoloji, toksit maddeleri yok etmek için panzehir yani antidot hazırlamakla sorumludur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.