Emg Nasıl Çekilir?

Emg Nasıl Çekilir?

?

EMG, elektromiyografi testinin kısaltılmış ifadesidir. Hastalardaki kas sistemi hareketlerinin elektriksel olarak izlenebildiği ve uzman doktorların bu sinyalleri yorumlamasına yarayan bir tıbbi alettir. Kasların kasılması, beyinden yollanan elektriksel sinir iletileri ile olur. Kaslar ve sinirlerin doğru şekilde iletişim ve hareketlerinin incelenmesi için geliştirilmiş bir tekniktir. ve ne işe yarar sorularına verilecek en doğru cevap budur. Emg ile hem kaslara iletilen ve kasların aldıkları sinyalleri doğru uygulaması test edilir, hem de beyin ile kaslar arasındaki sinir sistemi test edilmiş olur.

Emg testinin çoğu hastalık tanısında doğrudan ve tek tetkik olarak kullanılması söz konusu değildir. Hastalık için tanı aranır iken başvurulan önemli bir tekniktir ve klinik tanı için doktorlara oldukça zaman kazandıran bir testtir. Emg nasıl çekilir sorusu sorulduğunda, daha önce bu testin yapıldığı hastaların ciddi endişe yaratan yorumları bulunur. İğneler batırıyorlar, kablolar sarıyorlar gibi birçok olumsuz görüş bulunmaktadır. Aslında iğne emg’si olarak halk arasında adlandırılması doğrudur. Emg esnasında elektro estetik iğneler ve elektrotlar kullanılır. Ayrıca vücutlarına elektrik verileceği korkusu da hastalarda uyanmaktadır. Emg testinde kullanılan iğnelerin oldukça incedir ve asla vücuda elektrik sinyali göndermesi söz konusu değildir. İğnelerin amacı, vücuttaki elektrik sinyallerini yakalamaktır. Emg nasıl çekilir sorusuna tam olarak ve güvenilir cevap olarak, yüzeysel kaslara çok ince iğneler ya da elektrotlar takılır. Bu esnada hastadan bazı hareketler yapılması istenir. Beyin kaslara sinirler aracılığı ile gönderdiği elektrik sinyallerinin kalitesi ve doğruluğu araştırılır. Tüm işlemler bir bilgisayara kaydedilir ve uzman doktorlar tarafından dikkatle incelenerek yorumlanır. Sinir sisteminin kalitesi ve hızı ölçülmüş ve kasların aldıkları doğru sinyallere ne şekilde tepki verdikleri ölçülmüş olur.

Emg ile hastanın şikayetlerinin sebebinin araştırılması yapılır ve doğru tedavi şekilleri için seçenekler değerlendirilir. Gelişen tıbbi tetkikler sayesinde erken tanı ve tedavi seçenekleri ile geri dönüşü olmayan hastalıklar kolayca engellenebilmektedir. Halk arasındaki yanlış bilinen doğrular, emg’nin zararlı olduğu ve yararsız olduğu yönündedir. Ancak emg testinin hastalarda kanama kalıcı felç gibi bir zararı yoktur ve sonuçları oldukça doğru ve kesindir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp