Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

?

Vücudumuzda kaşınmalara, kızarmış lekelere, kabarcıklara sebep olan alerjiler aynı zamanda sağlık için ciddi sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu içeriğimizde konusunu ele alacağız.

İntradermal Alerji Testi Nasıl Yapılır?

İntradermal yani deri içine uygulanan alerji testleri yaklaşık 1 damla kadar ilacın deri içine verilmesi ile yapılmaktadır. Bu test sonucunda cilt yüzeyinde herhangi bir belirti oluşup oluşmadığı gözlenerek alerji varlığı saptanmaktadır. Çok küçük yaştaki dahi uygulanan bu alerji testinin herhangi bir komplikasyonu bulunmamaktadır. Yaklaşık olarak 10-15 dakika içinde test sonucu ortaya çıkmaktadır. İntradermal alerji testleri testi olarak da isimlendirilmektedir.

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?

İlk olarak test edilmesi gereken alerji oluşturma riski bulunan ilaçlar tespit edilir. İlaç yoğunluk olarak en az risk taşıyan yoğunluktan fazla risk taşıyan yoğunluğa doğru farklı konsantrasyonlarda hazırlanır. Bu test için normal cilt içine uygulanan intradermal alerji testi ilk olarak uygulanır. Eğer bu test sonucunda herhangi bir alerji belirtisi saptanmaz ise hastaya ilaç verilip bu teste başlanır. Ardından 2-3 saat boyunca hasta takip altına alınarak herhangi bir rahatsızlık meydana gelip gelmeyeceği gözlenir.

Gıda Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

için uygulanan alerji testi 3 farklı çeşittedir. Cilt testi, patch (yama) testi ve kandan alerji testi olarak sınıflandırılmaktadır. için bu testlerin biri veya ikisi uygulanabilmektedir. Bazen test sonuçlarında alerji olmadığı görülsede tespit edilemeyen farklı sebeplerden dolayı hastalarda çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.

Patch (Yama) Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Bu test çeşitli maddelerle temas sonucunda meydana gelen alerjilerin tespit edilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu testde çeşitli yapışkan bantlar alerji varlığından şüphelenilen alana yapıştırılmaktadır. Genellikle sırt bölgesine yapıştırılan alerji bantları 48 saat boyunca deri yüzeyinde tutulmaktadır. Ardından çeşitli maddelere karşı alerjisi olan kişilerin kızarıklık, kabartı, kaşınma vb. rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Alerji Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Tespit edilmesi zor olan alerjileri saptamada, sürekli tekrarlayan hastalıklarda alerji süphesinde, deri, gıda, arı ve solunum yollu alerjilerin tespitinde, göz ve kulak rahatsızlıklarında kan alınarak alerji testi yapılamabilmektedir.

Alerji Testinden Önce Bırakılması Gereken İlaçlar

Antihistaminik içerikli öksürük şurubu vb. çeşitli ilaçların yapılacak olan alerji testinin türüne göre önceden bırakılması gerekebilmektedir. Bazı ilaçlar test yapılmadan 7-10 gün önce bırakılır. Sizin yapılacak testin türüne göre hangi ilaçları bırakmanız gerekip, hangi ilaçları bırakmanıza ihtiyaç duyulmadığını doktorunuzdan öğrenmeniz gerekmektedir.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılabilir?

İlk alerji testleri bebek 2 aylık olduktan sonra yapılabilmektedir. Alerjik nezle, astım vb. rahatsızlıklar için yapmayı planladığınız alerji testleri için ise bebeğin 2 yaşını doldurması daha uygun olacaktır.

Çocuklarda Alerji Testi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alerji testleri için çocuk alerji uzmanlarına görünmeniz gerekmektedir. Çocuklarda uygulanacak olan alerji testleri yetişkinlere oranla bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sebeple alerji testi için bir çocuk doktoruna görünmeniz iyi bir tercih olacaktır.

Alerji Testi ?

Çeşitli alerji belirtileri görülen veya çeşitli rahatsızlıklara karşı koruyucu tedavi görmesi gerek duyulan herkese alerji testi yapılmaktadır. Alerji testleri 2 aylıktan büyük her yaştan insana yapılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.