Acil Raporu

Acil Raporu

Raporu

Herhangi bir sebeple rahatsızlanan, yaralanan veya kaza geçiren kişiler acile getirilerek hızlı şekilde ilk muayene ve tedavisinin yapılması sağlanır. Ardından bu hastalar durumlarına göre farklı bölümlere sevk edilebilir veya gözlem odasına alınarak tedavilerine devam edilir. Hazırladığım bu acil raporunda sırasıyla acil bölümünde bulunan alanlara, ardından bu alanlarda yapılan işlemlere ve hangi sağlık personellerinin bulunduğuna değinmek istiyorum. Ayrıca raporda ek olarak acil bölümünde sıklıkla kullandığımız ilaçların da isimlerine yer vermek istiyorum.

Acil Bölümünde Bulunan Alanlar

(yeşil alan), ve bulunur. Ayrıca hastaların zaman alan tedavilerinin uygulanması ve gözetim altında tutulmaları için de gözlem alanı bulunmaktadır.

Triyaj

Bu alanda kendisi yürüyebilecek durumda hastaneye gelerek hafif düzeyde şikayetleri bulunan hastalara acil tedavi uygulanmaktadır. Genel pansuman uygulamaları, dikiş açma uygulamaları ve basit enjeksiyon uygulamalarının bir kısmı triyajda yapılmaktadır. (İlk defa pansuman olacakların pansumanları sarı alanda yapılır.)

Sarı Alan

Bu alanda hayatı tehdit etme olasılığı normal düzeyde olan acil rahatsızlıklara müdahale edilir. Tüm pansuman işlemleri, dikiş işlemleri, enjeksiyon uygulamaları bu alanda yapılır. Herhangi bir hastaya serum takılacağı zaman gözlem odasına yollanarak işlem yapılır. Yüksek ateş, düşük veya yüksek tansiyon rahatsızlıkları yaşayanlar, nöbet geçirenler, sürekli kusma yaşayanlar, göğüs ve karın ağrıları yaşayanlara bu bölümde müdahale yapılır.

Kırmızı Alan

Hayati tehlikesi olan, ölüm riskiyle karşı karşıya bulunan ve çok acil şekilde müdahale edilmesi gereken hastalar kırmızı alana alınmaktadır. Solunum sıkıntısı yaşayan kişiler, kaza geçirenler, yaralanlar, dolaşım bozukluğu olanlar, ağrı dışında hiçbir şeye tepki veremeyen hastalar, zehirlenenler ve kendine zarar verme olasılığı bulunan kriz geçiren hastalar kırmızı alana alınarak acil müdahale yapılır.

Gözlem

İlk acil müdahalesi yapılan hastalara uzun süren çeşitli işlemler yapılması gerekebilmektedir. Örneğin; solunum cihazına bağlanması veya serum takılması gerekebilmektedir. Böyle bir durumda bu hastalar triyajda veya sarı alanda bekletilmeyip gözlem odasına alınırlar. Ayrıca bazı hastalara acil müdahale yapıldıktan sonra bu hastaların bir süre (genelde 30 dakika) gözlem altında tutulması gerekebilmektedir. Bu sebeple de bu hastalar gözlem odasına alınırlar. Gözlem odasına alınan hastaların her 15 dakikada bir tansiyon, nabız vb. tüm yaşam bulguları takip edilir. Daha sonrasında ise doktorun tespitine göre ya hastaya yatış verilir yada hasta taburcu edilir.

Acilde Bulunan Personeller

Acil bölümünün her alanında 2 adet doktor ve 2 adet hemşire bulunmaktadır. Sürekli olarak en az bir doktor hastalarla ilgilenmektedir. Ayrıca biz stajer öğrencilerde acil bölümünde hastaların tedavisine ciddi oranda fayda sağlamaktayız. Acil bölümünde ayrıca bir adet genel sorumlu hemşire, çeşitli personeller ve tercümanlar bulunur. Tercümanlar Suriye’li hastaların doktorlarla ve bizlerle daha rahat şekilde iletişim kurmasını sağlarlar. Diğer personeller ise hastaların taşınmasına yardımcı olur ve ortamın temizliğiyle ilgilenirler.

Acilde Sıklıkla Kullanılan İlaçlar

Dicloron: En sık kullandığımız ağrı kesici ilaçtır.
Avil: Hastanın rahatlamasını sağlayan ilaçtır. Yaşam bulgularının normal düzeye erişmesini sağlamaktadır.
Ecopirin: Kan sıvılaştırıcıdır.
Arveks: Ağrı kesicidir.
Cerebrefoil: Baş dönmesini gidermektedir.
Prednol: Nefes açıcıdır.
Konakion AMP: K vitamini eksikliğinde kullanılır.
Clexan: Kan sulandırıcıdır.
Asist: Mide sancılarını gidermekte ve nefesin açılmasına yardımcı olmaktadır.
Furomid: Güçlü bir idrar söktürücüdür.
Primperan: Mide bulantısının önlenmesini sağlamaktadır. Bu ilaç bulunmadığında medpamid kullanılır.
Novalgine: Ateş düşürücü ve ağrı kesicidir.
Norodol AMP: Baş dönmesini giderici etkiye sahiptir.
Dekort: Alerjik reaksiyonların geçmesini sağlamaktadır.
Muscoril: Kas gevşetici özelliği bulunan bir ağrı kesicidir.
Buscopan, Ranitap: İkiside mide ilacıdır haklarında daha ayrıntılı bilgim bulunmuyor.
Dramamin: Baş dönmesi ve mide bulantısının giderilmesini sağlamaktadır.
Zofer: Çocuklarda ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.
Kapril: Tansiyon düşürücüdür. 25 mg boyutundadır. Doktorun isteğine göre hastaya 1 veya 2 adet verilmektedir.
Norvaks: Kaprile oranla daha uzun süreli etki gösteren tansiyon düşürücü bir ilaçtır.
Plavix TB: Kalp krizinde kullanılan bir ilaçtır.

Buhar İlaçları;

Acil bölümünde buhar uygulamalarında 3 adet ilaç kullanılmakta bunlar; ventolin, combiven ve pulmicard şeklinde ticari isimlere sahiptir.

Fevzi BÜYÜKTAŞ

Kilis 7 Aralık Üniversitesi

Hemşirelik 2.Sınıf
(16.10.2014)
Yararlanılan Ek Kaynaklar;
http://sakaryasm.gov.tr/detay/161/acil-servislerde-renk-kodlamasi-ve-triyaj-uygulamasi.aspx
http://kilisdh.saglik.gov.tr/ (Hastanede staj yaparak bilgi ve tecrübe edindim.)

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp