12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü

Hemşirelik geçmişten bu yana en az doktorluk kadar kutsal bir meslektir. Çünkü insanların her zaman yakın sağlık bakımına ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu sebeple hemşirelik bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan meslektir. Eski dönemlerden bu yana ne zaman ki hemşireliğe gereken önem ve değer verilmediğinde insanların hastalanma oranı artış göstermiştir.

Hemşirelik Kırım savaşında Florence Nightingele’in kahramanlığı sonucu yüksek bir değer kazanmış ve 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü ilan edilmiştir. 12 ve 18 Mayıs arası Hemşirelik Haftası olarak kutlanır. Florence Nightingele 1820 yılında İtalya’da doğmuş ve Kırım savaşı sırasında İstanbul’da Selimiye kışlasında çalışmaya başlamıştır. Kırım savaşı sırasında askerlerin sağlıksız koşullar yüzünden İngiliz askerlerin ölüm oranı %40’lardan Nightingele’in çalışmaları sayesinde %3’e düşürülmüştür. Nightingele gündüzleri çalıştığı gibi geceleri de sürekli elinde fenerle dolaşarak hastaların bakımını yaptığı için lambalı kadın olarak anılmaktadır. 12 Mayıs Hemşirelik günü 1964 yılından beridir ülkemizde kutlanır ve hemşirelik haftası boyunca hemşireliğin önemini ve hemşirelik çalışmalarını anlatan sempozyumlar düzenlenir. Bu sempozyumlarda ülkemizin ve dünyanın değerli ve büyük çalışmalar yapmış hemşirelerine örneğin Gevher Nesibe Hanım, Safiye Hüseyin (Elbi), Florence Nightingele değinilir. Üstelik artık son yıllarda erkek hemşirelerin mesleğe başlaması ve çalışmalar yapmaları sonucu erkek hemşirelerin elde ettikleri başarılara da 12 Mayıs Hemşireler Günü’nde değinilir.

Hemşireler günü hemşirelik mesleğinin insanlara tanıtılması ve değerinin benimsetilip, gözler önüne serilmesi açısından çok önemli bir gündür. Bu sebeple tüm hemşire arkadaşlarımızın hemşireler gününü kutlarız.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.