Vertigo Hastalığı Hakkında Tüm Bilgiler

Vertigo Hastalığı Hakkında Tüm Bilgiler

Hastalığı Hakkında Tüm Bilgiler

Vertigo, bir denge problemi hastalığıdır. İçeriğimizde vertigo ve hakkında tüm merak edilenlere cevap vermeye çalışacağız. Bu hastalığı tanımlamadan önce denge hakkında kısa bilgiler vermek yararlı olacaktır. Denge; Vücudun pozisyonunun, yönünün, hareketli ya da sabit oluşunun vücut tarafından düzenlenen ve anlaşılan halidir. Düzenlenen ve anlaşılan ifadesini şöyle açıklayabiliriz. Vücut hem bu saydığım denge faktörlerini düzenler hemde bunu tekrar anlayıp ayak uydurabilirse denge halini oluşturmuş ve korumuş olur. Denge sisteminin asıl organı iç kulak (labirent) olmakla birlikte birçok organ ve yapı bu sisteme yardımcı olur. Gözler, eklemler, kaslar, omurilik ve tabi ki beyin bu yardımcı yapılar arasındadır.

?

Vertigo, genel olarak bir denge sistemi hastalığıdır. Hasta hareket ve denge yetisini kaybeder ya da bu yetileri etkin kullanamaz. Her baş dönmesi vertigoyla ilişkilendirilmemelidir. Çünkü denge sistemi yukarıda da belirttiğim gibi birçok yardımcı yapıylada ilintilidir. Yani baş dönmesinin sebebi iç kulak değil diğer yapılarda olabilir.

Vertigo Hastalığı Tanısı Nasıl Koyulur?

Genellikle baş dönmesi şikayetiyle hekime başvurulur fakat baş dönmesi soyut bir kavramdır. Bu nedenle hekim hastaya yönelteceği sorular, yapacağı kulak muayenesi-nörolojik muayene ve bazı hareket testleriyle fikir sahibi olmaya çalışır. Bazı vakalarda göz kayması gibi problemlerde olabilir. Bu kayma hangi kulakta ve ya beynin hangi lobunda problem olduğunu saptamada kullanılabilir.
Tüm bu tetkiklerle baş dönmesinin beyinden mi iç kulaktan mı kaynaklandığı sorusuna yanıt aranır. Eğer belirtiler kulağı gösteriyorsa MR, tomografi ve odiometri testi gibi kesinlik kazandıracak yöntemlere başvurulur. Fakat bu hastalık bazen bu gibi testlerlede kesin bir şekilde saptanamaz ve yanlış teşhisler koyulma olasılığı doğar. Bu gibi durumlarda KBB uzmanı,nörolojii ortopedi, fizik tedavi hatta bazen psikiyatri gibi bölümlerden yardım alır.

Vertigo Neden Kaynaklanır?

Vertigonun birçok sebebi vardır;

 • Üst solunum yolları enfeksiyonları
 • İç ve orta kulaktaki bir takım iltihaplanmalar (labirentit gibi)
 • Menenjit gibi ateşli hastalıkların kulağa zarar vermesi
 • hastalığı
 • Pozisyonel sebepler
 • Migren
 • Boyun fıtığı

Bunlar sebeplerin sadece bir kısmı. Bilinmeyen birçok sebebi olduğu düşünülüyor.

Vertigo Önlenebilir Mi?

Tam olarak önlenebilir diyemeyiz. Fakat etkilerini azaltma ve korunma konusunda yapılabilecekler
elbette var;

 • Ani hareketler bu hastalığa sebep olabilir. ( pozisyonel)
 • Hastaların sıcak-soğuk yiyeceklerden kaçınması gerekir. Eğer vertigo hastası biri dondurma yerse
  bu hastalığını tetikleyecektir.
 • Kafein, nikotin gibi maddeler tetikleyici özelliğe sahiptir.
 • Uyku pozisyonu gibi birçok etken daha bu konuda etkilidir fakat bu gibi önerileri hekim tetkiklerinden
  sonra hekimin vermesi en sağlıklı olanıdır. Çünkü hangi kulaktan kaynaklandığı bilinmeden pozisyonel
  tavsiyeler vermek doğru değildir.

Var Mıdır?

Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Vertigo kendi içinde bazı çeşitlere ayrılan bir hastalıktır. Bir kısmı hekimin muayene sırasında yaptıracağı hareketlerle geçer. Çünkü bu pozisyonel sebeplerden kaynaklanmıştır ve orta kulaktaki kristalimsi denge taşı diyebeileceğimiz yapıların yerinden oynaması gibi sebeplere dayanır. Diğer çeşit ise çevresel faktörlere göre tekrarlayabilir ya da birkaç tekrardan sonra yok olabilir. Fakat bu tip hastaların her zaman risk grubunda olduklarını unutmamaları gerekir.

Cinsiyet, Yaş Gibi Faktörlerin Hastalık Üzerindeki Etkisi Nedir?

Vertigo bu gibi faktörlerden etkilensede bu çok büyük bir etki sayılmaz. Daha çok yaşam tarzı, beslenme gibi faktörlerle ilişkilidir.

Hastalık Herkeste Aynı Belirtileri Gösterir Mi?

Hastalık genelde baş dönmesiyle karakterizedir fakat bazı hastalarda baş dönmesi hafifken bazılarında ayaklarını yerden kesecek şekilde şiddetli olabilir. Gözlerde kayma, kusma gibi belirtiler herkeste görülmez.

Vertigo Sosyal Hayatı Nasıl Etkiler?

Yukarıda belirttiğim gibi hastalık değişik şiddetlerde seyreder. Dolayısıyla sosyal hayata etkisi şiddeti ile doğru orantılıdır. Bazı hastalar bir süre işlerinden ayrılmak zorunda kalırken bazıları ilaç tedavisiyle sosyal hayatını çok etkilemeden vertigoyu atlatabilir.

Vertigo Hastalığı Genetik Midir?

Genetik herhangi bir yatkınlığının olmadığı bilinmektedir.

Ek Güncelleme: 25.06.2015

Vertigo Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Vertigo hastalığı vb. tüm rahatsızlıklarda kesinlikle doktora danışılmadan ilaç kullanılmamalıdır, fakat bizler yinede genel bilgi olması amacıyla vertigo ilacı isimleri paylaşmaya karar verdik.

 

Cerebrofil: 5ml’lik ampül şeklinde satılan bir iğnedir. Vertigo kaynaklı baş dönmelerinde, denge bozukluklarında ve konsantrasyon bozukluklarında kullanılmaktadır.

 

Vazodil: 75 mg draje yani hap şeklinde satılmaktadır. Kronik angina pektoris denen rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Hareket toleransını arttırmakta ve nitrogliserin gereksinimini azaltmaktadır. Ayrıca vertigo hastalığı dışında çeşitli kalp rahatsızlıklarında da kullanılan bir ilaçtır.

 

Kardisentin: Vazomotor riniti rahatsızlığı bulunan hastalarda ve sinüzitin semptomatik tedavisinde kullanılmaktadır. Vertigoyu azaltıcı özelliğe sahiptir.

 

Ek Güncelleme: 05.07.2015

 

Vertigo için Şifalı Bitkiler

 

İçeriğimizde yeniden bir ek güncelleme yaparak vertigo için şifalı bitkiler konusunu ele almaya karar verdik.

 

Zencefil

 

Çinli kaptanlar deniz seferlerine çıktıkları zaman deniz tutmasına karşı koruyucu olması sebebiyle zencefil kökü çiğnemekteydiler. Yapılan araştırmalar sonucunda deniz tutması sırasında meydana gelen vertigoyu zencefil bitkisinin engellediği tespit edilmiştir. Deniz tutması öncesinde yarım çay kaşığı zencefil vertigo semptomlarını %38 oranında kusmayı ise %72 oranında azaltmaktadır. Zencefili vertigoya karşı koruyucu olması sebebiyle çay şeklinde demleyip içebilir veya şekere banıp yiyebilirsiniz. Ayrıca bitkisel ürün satan yerlerde bulunan zencefil kapsüllerinden alarak özellikle yolculuğa çıktığınız zaman araç tutmalarına karşı kullanabilirsiniz.

 

Ginko

 

Fransa’da yapılan araştırmalarda kronik vertigo hastalığı bulunan kişilere ginko bitkisinden üretilen ilaçlar verilmiştir ve bu sayede vertigo belirtilerinde %50’ye yakın bir iyileşme görüldüğü saptanmıştır. Ginko hap şeklinde satılan bitkisel bir üründür fakat kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Çünkü sinirlilik, ishal ve huzursuzluk gibi yan etkilere sahiptir.

 

Kabak Çekirdeği

 

Bazı herbalistler kabak çekirdeğinde bulunan yağın vertigoya karşı etkili olduğunu ifade etmektedirler.

 

 

 

 

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.