Varis Rahatsızlığının Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Varis Rahatsızlığının Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Rahatsızlığının  Ve Tedavi Yöntemleri

İki şey kadınların sağlık gündeminden kolay kolay düşmez. Selülitler ve varisler! Varis bir tür toplardamar hastalığıdır. Toplardamarların içerisinde yer alan ve tıpkı bir asansör gibi çalışan oksijeni kullanılmış besin değerlerinin çoğu kaybolmuş koyu renkli siyaha yakın kanı kalbe taşıyan sistemin içerisindeki temel unsuru içindeki kapakçık yapısıdır. Kapakçıkların yetersiz olması kanın geri kaçmasına toplardamarların genişleyip kıvrımlar yapmasına yani varise neden olur.

sevilmemesinin nedenlerinin başında bacaklarda dolgunluk, ağrı, sızı, ağırlık hissi ve aşırı sıcaklık hissi gibi şikâyetlere yol açmasıdır. Bazı durumlarda oluşan şişlik ve ağrılar sonucu hekime başvurulduğunda varis tesadüfen öğrenilir. sevilmemesinin nedeni ise görüntü çirkinliğine neden olmasıdır. Birçok bayan varisi bir hastalık ya da sağlık sorunu olarak görmek yerine kozmetiksel bir sorun olarak görür. Hiçbir bayan sonuçta bu solucan benzeri görüntüden hoşlanmaz. Varis oluşumunda genetik faktörler olabildiği gibi fazla ayakta durma özellikle kuaförlük öğretmenlik gibi mesleklerde, hamilelikte alınan fazla kilolar varis nedeni olarak sayıla bilir.

Varis Sadece Estetiksel Bir Sorun Değil!

Eğer varis problemi ciddiye alınmaz ve kontrol edilmezse çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Örneğin bir damarda oluşan pıhtılardan kopan bir parça akciğere ulaşarak ani solunum yetmezliğine neden olabilir. Eğer kopan parça büyükse hayati tehlike taşır. alanda meydana gelen ülserler ve yaralar o bölgenin ten rengini koyulaştıra bilir. Çok şiddetli ağrılar meydana gelir kordon şeklinde sertleşme kahve renkli renk değişimi iltihaplanma tromboflebite neden olur. İltihaplı olan toplardamarlar üşüme, titreme, ateş belirtileri gösterir.

Varisiniz Ne Yapmalı?

Varis sorununuz varsa öncelikli olarak fazla kilolarınız varsa bundan kurtulun. Ayakta uzun süre kalmamaya çok yüksek topuklu ayakkabı giymemeye özen gösterin. Bacaklarınız sıkıca sarıp kan dolaşımını engelleyen çorap ya da tayt gibi ürünlerden kaçının. Uzun süreli yolculuklarda ayaklarınızı sürekli sarkık şekilde tutmayın. Eğer imkânınız varsa gün içerisinde zaman zaman ayaklarınızı kalp seviyenize yükselterek dinlendirin. Ayak kaslarınızı güçlendirici egzersizler öğrenin ve varisli bölgeyi aşırı sıcaktan koruyun.

Varisin

Varis Rahatsızlığının Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri  Varisin tedavisi, birçok farklı tedavisi bulunmakla birlikte günümüzde en geçerli uygulamalar girişimler ve lazer tedavileri olarak görülüyor. Varisli damarların duvarlarını güçlendirdiği söylenen bitkisel ürünlerden de faydalanmak mümkün. Varisin hafif tedavisinde varis çorapları yeterli olabiliyor. İlerlemiş varis sorunlarında ise ve lazer yöntemleri uygulanıyor. Damar içi lazer uygulamalarından ve varisli olan damarın tamamen çıkarılması gibi radikal işlemler uygulanabiliyor. Varis rahatsızlığı ile damar cerrahi uzmanları ilgileniyor. Çok hafif ve yüzeysel varis sorunlarında ise kozmetik dermatologların bazı uygulamaları olabiliyor.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. varis dedi ki:

    Varis tedavisi hakkında verdiğiniz bilgiler için sizlere çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.