Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik Nedir?

?

Kişinin uyku halindeyken, gözleri açık bir şekilde yataktan kalkması ve evin içinde dolaşmasına denir. Genelde küçük yaşlarda ortaya çıkan bu rahatsızlığın, yaş büyüdükçe azalma ihtimali vardır. Uyurgezerlik tedavi gerektiren bir hastalıktır, çünkü hasta bilinçsizce yaptığı hareketler sebebiyle kendine zarar verebilir ve ciddi şekilde sakatlanabilir.
Uyurgezerlerin çoğu yatağından kalkar, evin içinde dolaşır ve geri yatağına döner. Fakat bazı durumlarda kişi, günlük yaptığı işleri uykuda da yapmaya kalkabilir, hatta evden dışarı çıkabilir. Yeterince tedbir alınmayan bazı vakalarda camdan veya balkondan düşme durumları meydana gelebilir. Uyurgezer olan birisi, durumunun farkında değildir çünkü uykudayken ne yaptığını bilmez. Onun bu durumunu ancak ev halkı farkedebilir.

Evinizde Uyurgezer Birisi Varsa Ne Yapmalısınız?

• Öncelikle kapı, pencere ve gerekli yerlerde koruyucu tedbirler almalısınız. Geceleri kapıyı kilitlemeli ve anahtarını da üstünden almalısınız.

• Uyurgezerlik problemi olan kişinin odasındaki eşyaların, onun kendisine zarar vermesini engelleyecek türde olması gerekir. Odada mümkün olduğunca az eşya bulunması daha iyidir.

• Uyurgezer olan kişinin yanında tedbir olarak, uykusu hafif birinin uyuması gerekir. Böylece herhangi bir durumda hastanın kendisine zarar verebilecek bir kaza yaşamasına engel olunabilir.

• Uyurgezer gece kalkıp dolaşmaya başladığında, onu takip edin ve yatağına doğru yönlendirmeye çalışın. Uyandırmaya kalkmanız pek etkili olmayacaktır, uyurgezerleri uyandırmak kolay değildir.

• Çok gerekli olduğu durumlarda onu fazla sarsmadan, uyandırmaya çalışmayı deneyebilirsiniz. Hasta bu arada uyanmıyor, yatağına gitmiyor ve illa ısrarla bir işi tamamlamaya çalışıyorsa, onun yaptığı işi tamamlamasına yardımcı olun. Yaptığı işi tamamladığında, kendiliğinden yatağına dönecektir.

• Uyurgezerlik, kişinin kendine zarar verebileceği kadar ileri bir boyuttaysa, onu doktora gitmek için ikna edin.

Uyurgezerliğin Sebepleri Nelerdir?

• Yorgunluk ve uykusuzluk.
• Yetişkinlerde alkol kullanımı.
• Uyku öncesi alınan sakinleştiriciler.
• Aşırı stres ve baskı altında olma.
• Panik atak, depresyon gibi psikolojik sorunlar.
• Ağır travmalar yaşanması.

Uyurgezerlik, masum bir hastalık gibi görünse de, kişinin hayatını tehdit edebilecek kadar tehlikeli boyutlara da gelebilir. Hastaya ilaç tedavisinin yanı sıra psikoterapi de uygulanır. Bu sayede kişinin stresinin nedeni bulunup ortadan kaldırılır ve kişi hayatına normal bir şekilde devam edebilir. Hastanın tedavi olması, hasta yakınlarının da sürekli tetikte ve endişeyle yaşama sıkıntılarını ortadan kaldırır.

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ferdi dedi ki:

    Uyurgezerlikte aşırı stresin büyük etkisi var. Bir insan streste olduğu zaman genelde bu duruma düşebilir. Daha önce böyle detaylı birşekilde yazan biryer görmemiştim. Çok teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.