Uyurgezerlik Nedir? Sebepleri ve Tedavisi

Uyurgezerlik Nedir? Sebepleri ve Tedavisi

Uyku uyumak insanın ömrünün çok büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Bu sebeple uyku düzeninde meydana gelecek olan problemler de sağlık için potansiyel risk meydana getirmektedir. İşte bu sebeple uyku bozukluklarının sağlık açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Nedir?

Kişinin uyku hali sırasında ayağa kalkıp gözlerini açarak veya açmadan evin içinde dolanması olayına uyurgezerlik denilmektedir. Bazı uyurgezerler karmaşık şeyler yaparken bazıları sadece yatak kenarına oturur ya da volta atar. Bilim insanları önceden uyurgezerlerin rüyalarını dışa yansıttıklarına inanıyorlardı. Ancak zamanla uyurgezerliğin rüyayı yansıtmadığını çözmüşlerdir.

Uyurgezerlik kısaca derin uykuda görülen gezinmelere verilen bir isimdir. Uykunun başlamasından sonraki ilk saatlerde on dakika süre ile ortaya çıkar ve hasta uyanmaz, olanları da hatırlamaz. İlk öne hasta yatağına oturur ve anlamsız, boş boş etrafına bakınır. Dolaşmaya başlar ancak uyanık değildir. Dokunulsa, seslenilse bile uyanmaz.

Nelerdir?

Uyurgezerlik bilinmeyen nedenler ile genetik yatkınlıktan veya gündüz yaşanan problemlerin geceye yansımasından dolayı ortaya çıkabilmekte. Ancak uyurgezerlik problemi ile ilgili tam netleşmiş bir bilgi yoktur. Ancak birtakım olgularda açıklanamayan genetik bir yatkınlık vardır. Ailede bir kişi de uyurgezerlik var ise onun çocuğunda veya aynı soydan gelen bir kişide uyurgezerlik görülebiliyor.

Uyurgezerler telkinlere yatkındırlar. Kişiden yatağına dönmesini istediğinizde olumlu olarak yanıt verirler. Sert bir cevap veya taşkınlık kesinlikle söz konusu değildir. Uyandıklarındaysa ne yapıklarını hatırlamazlar ve genellikle kendilerince güvenli hareket ederler. Nadiren hastanın bir şekilde zarar görmesi veya yaralanması söz konusudur.

Uyurgezerliğin Sebepleri İse;

 • Alkol kullanımı
 • Uykusuzluk
 • Yorgunluk
 • Ağır travmalar yaşanması
 • Depresyon gibi psikolojik problemler
 • Uykudan önce alınan sakinleştiriciler
 • Baskı altında olma ve stres

Uyurgezerlik Nasıl Tedavi Edilebilir?

Hastanın günlük hayatını olumsuz şekilde etkileyen uyurgezerlik durumlarında tıbbi müdahaleye gerek duyulabilmektedir. Eğer kişinin sağlığını tehdit etmeye başladıysa ve tehlike riski taşıyan bir duruma geldiyse tedavi kaçınılmazdır.

Bazı zamanlarda uyurgezerliğe başka bir sağlık sorununu sebep olduğu görülmüştür ve bu durumlarda altında yatan sorun çözüldüğünde uyurgezerlik problemi ortadan kalkacaktır.

Bazı durumlarda ise uyurgezerliğin kontrol altına alınabilmesi amacı ile doktorlar bazı ilaçları önerebilirler.

Uyurgezerlik Konusunda Evde Alınabilecek Önlemler

 • Uyuduğunuz odayı güvenli bir hale getirin.
 • Uyumadan önce televizyon gibi uyarıcılardan uzak durun.
 • Stresi azaltın.
 • Mümkün ise evin alt katında uyuyun.
 • Kapı ve pencereleri kapatın, kilitleyin.
 • Yatak odası kapınıza alarm veya zil yerleştirin.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.