Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle genç yaştaki bireylerin yaşam kalitelerini oldukça düşüren bir rahatsızlık topuk dikenidir. Adı üstünde topuk bölgesinde yer alarak ayağın esnek bir yapıya sahip olmasını kolaylaştıran kas ve tendonlarının kısalığı yada iltihaplanmayla kireçlenme oluşması halinde oluşur. Bu kolaylık yerini oldukça zor ve zahmetli bir sürece bırakır. Çünkü zamanla bu bölgede şişlik, çıkıntı gibi gözle görülür bir dikenimsi yapı oluşmaktadır.  oluşmasına neden olan faktörlerin başında yapıyı bozan uzun süreli ayakta durmak zorunda olmak, düz taban olmak, aşırı kiloya sahip olmak, ayak yapısını bozacak kalitesiz ayakkabı ve terlikler giymek gelir.
Ayakta fazla durulması durumunda ağrı, batma hissi ve adım atmakta güçlük nedeniyle aksama belirtilerle kendisini gösterir. Topuk dikenlerinde bu şikayetlerin yanında nasırlı bir görünüm ya da çatlaklar meydana gelebilir.
Nedenlerini ve belirtilerini açıkladıktan sonra geldik ?” sorusunu cevaplamaya.

TOPUK DİKENİ İÇİN DOĞRU TEDAVİ YÖNTEMLERİ 

Öncelikle alınacak tedbirler arasında da yer alarak ileri seviyelere geçmesinin de önlemesi amacıyla giyilecek ayakkabıların, terliklerin seçimi konusunda özenli davranılması gerekmektedir. Doğru adımlarla kısa süreli yürüyüşler yapmak da arasındadır. Bunların yanında tendonları uzatmak amacıyla bir egzersiz programı düzenlenebilir. Yeniden esnek bir yapıya kavuşması adına yapılacak tüm bu işlemlerin sonuç vermemesi halinde ise tabanlık, atel kullanımına geçilebilir veya cerrahi müdahaleler yapılabilir. Topuk dikeni için yapılacak cerrahi müdahale, kan alınması ve bu kanın bir sıvıyla birlikte yeniden topuktaki bölgeye enjekte edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Ayrıca ayak problemlerinin görülmesinde başlıca etken olan aşırı kiloları vermek de, yükünüzü oldukça hafifletecektir.

Son olarak da topuk dikeni nasıl tedavi edilir sorusuna bitkisel önerilerimizi sunacağız.
Su dolu kaplar içerisine ayrı zamanlarda kekik, vicks, nane yağı, kekik yağının veya elma kabuklarının koyulmasıyla elde edilecek karışımda ayaklarınızı belirli sürelerde bekletmeniz topuk dikeni tedavisinde kullanılabilir.
Bir başka tarifte ise kantaron, papatya yağları ve çörek otunun karışımıyla topuklara masaj yapmaya yer verilmiştir.

Yazımızda yalnızca sizi bu sürece hazırlamak ve sağlıklı adımlar atmanız için yaşayabileceğiniz ihtimaller üzerine paylaşımlarda bulunduk. “Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?” sorusunun cevabı olan yöntemleri aklınıza göre uygulamaya kalkmayın. Şikayetleriniz başka bir hastalığın habercisi olabileceğini sakın ama sakın unutmayın. Bu nedenle uzman bir hekime tedavi olduktan sonra önereceği yolları izleyin.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.