Tiroit Bezi Hastalıkları Nodüller Ve Tedavi Yolları

Tiroit Bezi Hastalıkları Nodüller Ve Tedavi Yolları

Tiroit bezi, insan vücudunda, boynun ön bölümünde yer alan 18 – 20 gram ağırlığında,,kelebeğe benzeyen ve tiroit hormonu salgılayan bir iç salgı bezidir. Vücut ısısının düzenlenmesi, metabolizmanın düzgün çalışması için gerekli enerjinin sağlanması, sağlıklı büyüme ve gelişme açısından tiroit hormonlarının yeterli miktarda salgılanması çok önemlidir. Sinir sistemi, dolaşım ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasında, tiroit hormonları önemli bir rol oynamaktadır.

Tiroit Bezi Hastalıkları Nelerdir?

Tiroit bezi hormonlarının normalden az ya da fazla olması sağlık açısından bazı sorunlara yol açar. Tiroit hormonlarının fazla olma durumu, hipotiroidi olarak adlandırılır. Hipotiroiti rahatsızlığı olan kişilerde, çarpıntı, sinirlilik özellikle ellerde terleme ve saçlarda dökülme gibi belirtiler görülür. Bu kişilerde, iştah aşırı derecede artar ve aşırı yemek yeme ihtiyacı ortaya çıkar. Ancak buna rağmen kilo artışı olmaz, tersine kilo kaybı görülür.

Tiroit hormonlarının az olması ve yetersiz salgılanması durumuna da hipertiroidi adı verilir. Bu sorun özellikle aşırı halsizliğe yol açar. Bunun yanında hareketlerde yavaşlama, aşırı kilo artışı, ses kısıklığı, ciltte kuruluk ve adet düzensizliği gibi şikâyetler de, hipertiroidi olgusunu akla getiren belirtiler arasındadır.

Guatr Ve Nodüller

Tiroit bezinin normalden daha büyük olması guatr olarak adlandırılır.  Tiroit bezinde ortaya çıkan oluşumlara ise nodül adı verilir. Tiroit bezi büyümüş fakat nodül oluşmamışsa bu durum diffüz guatr olarak adlandırılır. Tiroit bezinin büyümesi ile birlikte nodül oluşmuşsa, nodüller guatr denilen problem ortaya çıkar. Nodüller, tiroit bezi içinde oluşan şişliklerdir. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazladır.

Guatr oluşumunda en büyük etken iyot eksikliğidir. Bunun yanında genetik yatkınlık, çevresel ve kişisel etkilerde guatr oluşumuna neden olabilecek diğer faktörlerdir.

Nodüllerde Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tiroit nodüllerinin tespiti ultrasonografi yöntemi ile yapılır. Bu yöntemle varlığı ortaya çıkannodüllerin genellikle yüzde 95’ i iyi huylu, yüzde 5’ i kötü huylu olarak belirlenir. Tiroit nodüllerinin iyi veya kötü huylu oldukları, nodüllerden ince iğne ile alınan biyopsi ile ortaya çıkar.

Biyopsi sonuçlarına göre tedavide izlenecek yöntem belirlenir. Eğer sonuçlarda kanser riski görülmemiş ise nodüllerin boyutları ve görünümleri ultrason ile belirli aralıklar ile takip edilir. Eğer biyopsi sonucunda, kötü huylu ya da şüpheli nodüllere rastlanmış ise en geçerli tedavi yöntemi olarak ameliyat önerilir. Operasyonda, çoğunlukla tiroit bezinin tamamının alınması gereklidir. Ameliyat sonrasında ise ilaç kullanımının ömür boyu kullanılması önem arz etmektedir.

Uzmanlar, tiroit nodüllerinin büyümesini engellemek için uygulanan hormon takviyesinin, genellikle etkili bir tedavi olmadığını savunmaktadırlar. Bu yöntemin yaşlılarda ve kadınlarda ostreopoza ( kemik erimesi ) ve kalpte ritim bozukluğuna yol açtığını belirten uzmanlar, iyi huylu nodüller’de sıkı bir takibin yeterli olduğunu, kötü huylu nodüllerde ise zaman kaybetmeden ameliyat yapılmasının gereğini önemle vurgulamaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.