Tiroid Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Tiroid Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Nelerdir?

Tiroit hastalıkları, tiroit bezinin anatomik yapısında ve salgılamış olduğu hormonun fonksiyonundaki bozulmalara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Tiroid hastalıklarının nedenleri şu şekilde kategorize edilebilir;

Hashimoto Hipotiroidi Nedenleri

Tiroit hormonunun yetersizliği ya da etkisizliğinden dolayı ortaya çıkan hipotroidin en sık rastlanan nedeni Hashimoto tiroididir. Vücut tiroit bezi hücrelerini mikroorganizma gibi görerek tiroit hücrelerine karşı antikor üretir. Antikorlar tiroit hücrelerine saldırır ve tahribatına yol açar. Tiroit bezindeki tahribat vücudun ihtiyacı olan hormonun salgılanmasını engeller. Hipotiroiti, başka tiroit hastalıkların tedavi yöntemleri arasında yer alan radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi tedavi sonucunda gelişebilir. Tiroit bezindeki anatomik bozukluklardan biri olan hipotroidi ayrıca doğuştan itibaren de görülebilir. Hipotirodiye bağlı olarak fiziksel ve mental bozukluklar görülebilir.

Graves Hastalığı ve Hipertiroiti Nedenleri

Hipertiroidi, tiroit bezinin salgılamış olduğu tiroit hormonunun fazla miktarda üretilmesinden dolayı oluşmaktadır. En sık görülen sebebi ise Graves hastalığıdır. Graves hastalığı genlere ve bağışıklık sistemine bağlı şekilde gelişir. Bağışıklık sisteminde tiroit bezi hücrelerine karşı oluşan antikorlar, tiroit bezini fazla miktarda hormon üretmesi için uyarır. Tiroit bezi büyüyerek daha fazla hormon üretmeye hazır hale gelir. Tiroit nodülleri, fazla miktarda alınan tiroit hormon ilaçları, tiroit bezi iltihabı (Sabakut troidit) gibi etkenler de hipertoitiye sebep olabilmektedir.

Tiroit bezinin çeşitli nedenlere bağlı olarak büyümesi hastalığına guatr denir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:
· Beyinde yer alan hipofiz bezinin salgıladığı TSH hormonu tiroit bezine etki ederek büyümesine sebep olur.

· Alınan besinler ve içilen sularda iyot miktarındaki düşüklük tiroit bezinin büyümesine yol açmaktadır.

· Alınan iyot vücut için yeterli değil ve vücutta selenyum eksikliği varsa TSH ve T4 hormonu yükselir ama T3 hormonu düşer. Bu durum iyot yetersizliğine bağlı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

· Sigara kullanımı tiroit bezinin büyümesine etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

Tiroid Hastalıkları Risk Faktörleri

Yaş faktörü (Yaş arttıkça tiroit hastalıkları görülme olasılığı artmaktadır)
Kalıtım (Tiroit hastalıklarda ailesel geçiş mümkündür)
Çocukluk çağında radyasyona maruz kalınması
Graves ve Hashimoto hastalıkları tiroid hastalıklarına sebep olan risk faktörleri olarak ön plana çıkmaktadırlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.