Tırnak Morarması Nedenleri Ve Tedavisi

Tırnak Morarması Nedenleri Ve Tedavisi

Tırnak Morarması Nedenleri Ve Tedavisi

Tırnağımızın görüntüsü bizim yaşantımızı etkileyen faktörlerden biridir. Tırnağımızın görüntüsü estetik kaygılardan dolayı psikolojimizi etkiler. Aynı zamanda sağlıksız bir tırnak vücudumuzu etkileyecek bir olaydır. Sağlıklı tırnak hem sahip olduğu şekilden hem de sahip olduğu renkten kolay bir şekilde anlaşılır. Moraran tırnaklar hem tırnağımızda hem de vücudumuzda sağlıksız bir olayın oluşmaya başladığının göstergesidir. Tırnakta morarma olayı genellikle ayak tırnaklarında görülen bir durumdur. Bu olayın tıp dilinde ki adı “siyanoz” ‘dur. Tırnak morarmasının ardından oluşabilecek diğer olay ise tırnak kalınlaşmasıdır.

Peki, neden tırnak morarması olur. Tırnak morarmasında hangi tedavi yöntemlerini izlemeliyiz. Nasıl tırnak morarmasından kurtulabiliriz gibi birçok sorunun cevabını yazımızın devamında belirteceğiz.

Astım Hastalarında Görülebilir

Tırnak morarmasında ki temel sebep vücuttaki oksijenin azalmasından kaynaklanır. Oksijen azalması nedeni ile tırnak bölgesine kan ile az giden oksijen bu bölgede bulunan hücrelerin ölmesine ve kan toplanmasına neden olur. Astım hastalığının temelinde nefes alma sorunu yeterli oksijen pompalanamaz ve bu da tırnak morarmasına yol açar. Tırnaklarınız da mor bir görüntü ile karşılaşmanız durumunda bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Sağlıksız Ayakkabı Kullanımı

Bu nedenle tırnak morarması yaşayan kişiler genellikle bayanlardır. Çünkü kadınların estetik kaygı ile sivri burunlu ya da ortopedik olmayan ayakkabı tercih etmesi bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Sağlıklı ayakkabı deyince; ayağı sıkmayan, çok topuklu veya çok düz olmayan ayakkabılar, burun kısmı dar olmayan ayakkabılar aklımıza gelmektedir. Özellikle dar olan ayakkabılar parmakları sıkıştırdığından dolayı hücre ezilmesine ve oksijen alamamasına yol açmaktadır. Bu da tırnakların morarmasına ve kalınlaşmasına yol açmaktadır.

Tırnakların Uzun Olması

Kişisel bakımımıza her zaman dikkat etmeliyiz. Bunların en önemlilerinden biri ise tırnak bakımıdır. Tırnaklarımızı uzun bırakmamız ayakkabı önünde parmak uçlarımızın sıkışmasına neden olacağından tırnak morarmasına neden olacaktır.

İç Hastalıklardan Kaynaklanan Tırnak Morarmaları

Vücudumuz çoğu hastalığın belirtisini önceden bize farklı yollarla belirtmektedir. Özellikle iç hastalıklarımız bize vücudumuzun farklı yerlerinde farklı belirtiler gösterir. Bronşit, kalp vb. gibi hastalıklardan dolayı tırnaklarda morarmalarda gerçekleşebilir. Bunun gibi durumlarda en yakın zamanda doktora başvurmalısınız.

Tırnak Mantarı

Tırnak morarmasının önemli nedenlerinden diğeri de tırnak mantarıdır. “Dermatofit” adı verilen organizmaların tarafından oluşturulan hastalığa mantar diyoruz. Bu organizmalar tırnağın plağına ve yatağına yerleşerek enfeksiyon oluştururlar. Bundan dolayı tırnak hastalıklarının % 50’ si mantarlardan oluşur.

Mantar Belirtileri:

  • Tırnaklarda acı oluşması,
  • Sarı, yeşil, kahverengi şeklindeki renk değişimi
  • Pul şeklindeki kalkmalar
  • Tırnak altında zaman zaman kirlerin oluşması
  • Tırnakta mantar varsa tırnak önce sararmaya başlar sonra morarma ile devam eder.

Tırnak Morarmasının Tedavisi İçin Neler Yapılmalı?

Bu problem içsel hastalıklardan kaynaklanıyorsa tedavi süreci bu hastalıkların tedavisine paralel olarak yapılmalıdır. Bronşit, kalp hastalıkları ve astım gibi hastalıklar tırnak morarmasına neden olacağı gibi bu süreç uzun süreli olabilir.

Mantardan kaynaklanan morarmaları önleyebilmek için mantar tedavisini destekleyen kremlerle ve bantlarla bu sorunu çözülmelidir. Mantarın çözümü ile birlikte morarmalar ve ardından kalınlaşmalar ortadan kalkacaktır.

Sağlıksız ayakkabıdan kaynaklanan tırnak morarmalarının tedavisinde doğru ayakkabı seçimiyle çözümlenecektir. Bir süre kaliteli ve deri ayakkabı giyerek tırnak morarmaları rahatlatılır. Belli bir süre kullanıldıktan sonra tırnak morarmaları dağılarak yavaş yavaş çözümlenecektir. Eğer mevsim uygunsa açık ayakkabı tercih edilerek tırnak bölgesi hem hava alır hem de rahatlayarak düzelecektir.

Sağlığınız her şeyden önemlidir. Tırnak morarmalarınızın nedenlerini bulma sürecinde doktora başvurarak daha sağlıklı bir sonuç almanızı sağlamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ