Sedef Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Sedef Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Sedef Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Deri hastalıkları içerisinde en sık rastlanılan ve en çok önem taşıyan hastalık nedir dersek cevabı sedef hastalığı olacaktır. Deride kızarıklık, lekelenme ve pullanma gibi görüntülerle birlikte deri dökülmesi şeklinde de görülebilir. Sedef hastalığı diğer organların bozuklukları yüzünden deride meydana gelen belirtilerden değildir ve yalnızca deri hastalığıdır. Diğer organlarla ilgisi yoktur. Tedavisi mümkündür ve süreç olarak farklılıklar gösterebilir. Sedef hastalığı daha çok genetik etkilere sahiptir ve aile büyüklerinde görülmesi yeni nesillerde görülme ihtimalini kuvvetlendirir. Genetik olarak bulunan sedef hastalığı belirti göstermezken yoğun duygular, özellikle sinir ve stres hastalığı tetikleyebildiğinden genetiklik kadar stresinde etkili olduğu söylenebilir. Yine de her bireyde farklı etki oluşturabileceğinden bir kişide sıklıkla rastlanırken başka bir kişide uzun yıllar ya da ömür boyu belirti göstermeyebilir. Sedef hastalığı özellikle koltuk altı, kuyruk sokumu, diz, dirsek, kasık ve saç derisinde görülse de derinin hemen her yerinde görülme ihtimali mevcuttur.

Sedef hastalığı deride görüntü olarak etkili olduğu için kişinin kendisini beğenmeme ihtimallerinden korunmak için tedavi sırasında uzmanlar tarafından genellikle psikolojik destek alınması önerilir. Hafif ve sık sık tekrarlanmayan sedef türlerinde ilaçla tedavi mümkün olsa da sedef hastalığı tedavi edilirken en bilindik ve yaygın yöntem ışık tedavisi (tıbbi adıyla: fototerapi) kullanılmaktadır. Işık tedavi süreçleri genellikle 7-12 seans civarında belirlenir ve her seans arası 5-10 gün arasında uzayıp kısalabilir. Bu değişkenlikler hastalığın boyutu ve türü teşhis edilmeden tam olarak kesinleşmeyeceğinden bilgiler taslak olarak kabul edilmelidir. Işık tedavisinden bahsedecek olursak. Bu konuda en büyük korku bu ışığı saf radyasyon olarak düşünüp zarar vermesinden korkmaktır. Doğrusu tamamen farklı bir boyuttur, ışık tedavisinde güneş ışınları örnek alınarak oluşturulmuş ultraviyole yani mor ötesi ışınlar makinalarca üretilmektedir. Ayrıca tedavi amacıyla gittiğinizde direkt olarak ışık tedavisine başlanmamaktadır. Öncelikle sedef hastalığı belirtisi olmayan bir deri alanı kullanılarak derinize en uygun doz ve yöntem belirlenmekte bu sayede tedavi sırasında oluşabilecek yan etkilerden kurtulma sağlanmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.