Romatoid Artrit Hakkında Tüm Bilgiler

Romatoid Artrit Hakkında Tüm Bilgiler

Hakkında Tüm Bilgiler

Romatoid artrit; kemikler ve kaslar arasında yer alarak, insan hareket mekanizmasının çalışmasını sağlayan eklemlerde, iltihaplanma sonucunda oluşan bir hastalıktır. Uzmanlar, uzun yıllardır üzerinde çalışıyor olsa da, henüz hastalığın nedenleri ile ilgili net bilgilere ulaşılamamıştır. Romatoid artrit hastalığına sahip olan kişilerin, bağışıklık sistemleri, kendi vücut hücrelerini yabancı cisimler gibi algılayarak, savaş açmakta ve antikor salgılamaktadır.

Romatoid artrit, genellikle el ve ayak eklemlerinde gözükmektedir; ancak kimi zaman da cilt ve gözde de belirtileri gözükmektedir. Kesin tanısının koyulması için; şüphelenilmekte olan bölgenin, röntgeninin çekilmesi gerekmektedir. Hastalığın nedeni bilinmediğinden dolayı ise; kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Nelerdir?

Hastalığın ilk etapta olan belirtileri oldukça az olduğundan dolayı, genellikle tespiti kısa süre içerisinde yapılamamaktadır. Başlangıç safhasında iken; sabahları yorgun, uykusuz ve eklem ağrıları ile uyanılmaktadır. Bunlar; yalnızca romatoid artrit hastalığına bağlı bulgular olmadığından dolayı, bu hastalık ile bilgisi olmayan kişilerin tespiti mümkün gözükmemektedir. Ayrıca; kişi kendini gün boyunca yorgun hissetmekte, el ve ayak parmaklarında şekil bozuklukları başlamaktadır. Hastalıkta görülmekte olan ilerleme ile beraber, el ya da ayakların şekli bozulabilmekte, yanlara doğru çıkıntılar görülebilmektedir.

Hemen hemen tüm gözükmekte olan belirtilerin yanı sıra, kimi hastalarda da ağız ve göz kuruluğu başlayabilir. Sürekli su içmenize rağmen hala hiç su içmemiş gibiyseniz, gözlerinizde yanma ve acıma hissi var ise; hastalığın diğer belirtilerini taşıyıp taşımadığınızı incelemeniz önemlidir.

Ciltte gözükmekte olan iltihaplanma ise; genellikle baldır kısmında gözükmekte olup, hastalığın en şiddetli belirtilerindendir; ancak her hastada bu belirti gözükmeyebilir. Bunun yanı sıra, hastalığınız ilerlediğinde, ateş ve eklem yerlerinizde şişlikler gözükebilmektedir.

Romatoid Artrit Hastalığı Kimlerde Görülebilir?

Hastalığın ortaya çıkışı genetik olabileceği gibi; hayat tarzı ile de alakalı olabilir. Hastalığın nedeni belli olmasa da, bağışıklık sisteminin zayıflaması bu hastalığın ortaya çıkmasının kolaylaşmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi ise; stresli bir hayat tarzı, beslenme düzensizlikleri, hazır gıdalar gibi kanserojen etkisi yüksek besinler ile beslenmek ya da çok miktarda ilaç kullanmak ile düşebilmektedir. Öte yandan, yaş ve cinsiyet de bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan etkenlerdir. Bu nedenledir ki; hastalığın her yaştan ve her cinsiyetten kişide gözükebilmesine rağmen, genellikle orta yaşın üstündeki kadınlarda görülmektedir.

Nasıl Koyulur?

Bu hastalığın teşhisi, çoğu zaman deformelerin başladığı safhaya kadar yapılamamaktadır. Deformeler başladıktan sonra geri döndürülmesi çoğu zaman mümkün olmadığından dolayı, hastalığın başlangıç etabında tespit edilmesi ise; ancak tesadüf eseri olmaktadır. Yapılan kan testlerinde ortaya çıkan hemoglobin düşüklüğü, alanında uzman bir doktoru harekete geçirebilmektedir. Romatoid Artrit hastalığından şüphelenmekte olan doktorunuz, kan analizinde bulunacak olan RF, yani Romatoid faktör bulgusunun aranmasını isteyecektir. Bu testin pozitif çıkması için, kişinin olduğunu gösterecektir. Burada önemli olan ise; kan testinizdeki sonuç, hastalığınız ilerlememiş ise; sınırda çıkabilir. Bu sınırdaki sonucu negatif olarak değerlendirmek yerine, düzenli kontrolünü yapmak gereklidir.

Nasıl Yapılır?

Hastalığın kesin ve kalıcı bir çözümü olmamak ile beraber, gerek ağrıların dindirilmesi gerek ise; hastalığın daha fazla ilerlememesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hangilerinin kullanılacağı, kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterilebilmektedir. Hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan ağrı kesiciler, hastanın ağrılarını azaltmakta ve daha kaliteli bir yaşam sürmesini sağlamaktadır; ancak iyileştirme gibi bir etkisi olmayıp, anlık çözüm sunmaktadır. Öte yandan kimi steroid ilaçlar ile iltihap miktarı azaltılabilmektedir. Bu ilaçlar; alerjik rahatsızlığı olan kişilerde de kullanılmakta olup, vücut üzerinde yaptığı etki, gereksiz antikor salgılanmasının önüne geçmektir. Nadir olarak da olsa; romatoid artrit tedavisi için; cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. İlaç kullanımı ile olumlu sonuç alınamayan hastalarda uygulanan operasyonda, cerrah seçimi büyük önem arz etmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.