Psiko Onkoloji ve Kanser

Psiko Onkoloji  ve Kanser

Psiko Onkoloji Nedir?

Psiko onkoloji kanseri hastalar aileleri ve tedavi ekibi üzerindeki etkilerini inceleyen bu bağlamda psikolojik tıp hizmeti sunan bir disiplindir. Kanser psikolojik rahatsızlıkların en fazla görüldüğü hastalıktır. Bu sebeple hastanın hastalığa uyumunun biraz daha kolay olabilmesi için psikolojik destek gerekmektedir. Kanser hastaları ile çalışırken onkolog, psikolog, cerrah ve beslenme uzmanından oluşan bir ekiple multidisipliner bir sistemde çalışılmalıdır.

Kanser hem hasta hemde ailesi için ciddi stres yaratan ve uyumu bozan bir hastalıktır. Kişi kanser tanısı aldığında yaşamının geri kalanını bu şekilde sürdürmek zorunda kalır. Tüm bu yükler sebebiyle kişide kriz olarak tanımlanabilecek bazı duygusal tepkiler ortaya çıkar. Bu tepkilerle hasta kendisi baş edemediğinde bir psiko-onkologdan yardım istenir.

Kanser Neden Diğer Hastalıklara Göre Daha Fazla Kaygı Yaratır?

Kişilerin kansere ilişkin algılarında kanser doğrudan ölümle ilişkilendirilmektedir. Kanser sinsice hareket eder nedenleri pek fazla açıklanamaz ve zamanla kontrolden çıkıp acı ve ağrılara neden olur. Ayrıca sosyal yönden damgalayıp kişiyi izole ettiğine dair düşünceler oluşur. En önemlisi ise kişinin var oluş problemlerini gündeme getirdiği için kanser diğer hastalıklara oranla kişide daha fazla kaygıya neden olmaktadır.

Kanser Tanısı Hastaya Söylenmeli Midir? Söylenmeli ise Nasıl Söylenmelidir?

Gelişmekte olan ülkeler tanıyı söylememe eğilimindedir ancak belirsizlik kaygıyı arttırdığından hastaya tanının söylenmesinde fayda vardır. Tanı söylenirken hastanın güvendiği bir uzman ve bir yakını eşlik etmelidir. Aynı zamanda hastaya tedavi seçenekleri ve sosyal desteklerde açıklanmalıdır. Bu esnada kişinin özellikleri, hastalığın türü ve şiddeti ve içinde bulunduğu kültür göz önünde bulundurulmalıdır. Bilgilendirme doğru zamanda ve doğru yöntemle yapıldığı takdirde psikolojik duruma önemli katkıları bulunmaktadır.

Kanser Hastalarının Yaşadığı Psikolojik Rahatsızlıklar Nelerdir?

Kanser hastalarında en sık depresyon ve uyum bozukluğu ardından anksiyete ve kişilik bozuklukları görülür. Aynı zamanda kemoterapinin içinde bulunan ajanlarda kişide depresif semptomlara benzer yakınmalara neden olabilmektedir. Tedavi sonrasında ise; travma sonrası stres bozukluğu sık rastlanan rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır.

Kanser Hastalarına Nasıl Davranmak Gerekir?

Hastaya hastalığı hakkında bilgi verilmeli belirsizlik olabildiğince ortadan kaldırılmalıdır. Duygusal ve sosyal destek sağlanmalıdır. Hasta ve ailesi rol yapmamalı öfke, kızgınlık, üzüntü, utanma, suçluluk gibi duyguları rahatça ifade edebiliyor olmalıdır. Hasta aile ve sosyal ilişki için kuvvetlendirilmelidir. Kişinin gün içinde aktif olarak yapabileceği işler varsa bunları yapması için teşvik edilmeli sürekli hasta olduğu hissettirilmemelidir. Bu hastalar için sosyal destek önemli olduğundan olabildiğince sık ziyaret edilmelidirler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.