Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over kadınlar arasında sıklıkla görülen bir hormon bozukluğudur. Bu hastalıklarda kadının yumurtalıklarında aynı anda çok sayıda folikül oluşumu meydana gelmektedir. Fakat bu oluşan foliküllerin tamamının aynı anda gelişip olgun yumurta hücresi olması mümkün değildir. Bu foliküller gelişemedikleri ultrasonda kistik yapılar olarak görüntülenmektedirler. Polikistik over sendromunun ana belirtisi erkeklik hormonu olan testosteron salgılanmasıdır.

Polikistik over sendromu kısaca çevresinde ufak kistlerin olduğu yumurtalık olarak tanımlanmaktadır. Polikistik over görülen bayanlarda adet düzensizliği yaşanmaktadır. Ayrıca testosteron hormonunun fazla salgılanması sebebiyle erkek tipi kıllanma sıklıkla meydana gelmektedir. Bu hastalarda aşırı kilo alma problemleri, ciltte yağlanma ve sivilce sorunları yaşanmaktadır. Polikistik over hastalarının yaşadığı en büyük sıkıntı ise hastalığın gebe kalmayı zorlaştırmasıdır.

Polikistik Over Nasıl Teşhis Edilir?

Sağlıklı bir kadında her ay 1 adet yumurta üretilir ve bu yumurta hücresi gebelik için tüplere (rahimdeki fallop tüpleri) bırakılır. Düzenli salgılanan hormonlar sebebiyle her ay bu işlem menstrüel döngü (adet döngüsü) şeklinde gerçekleşmeye devam eder. İşte bu düzenin bozulduğu kadınlarda polikistik over hastalığından şüphelenilir. Çünkü polikistik over hastalarında düzenli bir adet döngüsü görülmez. Üstelik bu hastalarda adet döneminde aşırı kanama ve rahim kalınlaşması meydana gelir.

Polikistik Over Nedeni ve Görülme Sıklığı?

Hastalığın kesin nedeni bilinmemekle beraber birçok doktor tarafından ana sebep olarak genetik faktörler düşünülmektedir. Ayrıca beslenme bozukluklarının da polikistik over sendromunda sebep olabileceği düşünülmektedir.  Kadınların yaklaşık ‘inde görülen bu hastalık bazı kişilerde aşırı kıllanma belirtileri ile kendini gösterirken bazılarında ise sürekli adet düzensizliği olarak ön plana çıkmaktadır.

Polikistik Over Sendromunun Tedavisi

Polikistik over tedavisi uzun süren, sabır gerektiren bir süreçtir. İlk olarak hastanın beslenme tarzında değişikler yapılar diyetisyen gözetiminde varsa kilo problemlerinden kurtulması sağlanır. Çünkü vücuttaki yağ oranı hormonların salınım düzeyini ciddi oranda etkilemektedir. Beslenme dışında ilaç tedavisi olarak doğum kontrol hapları verilmektedir. Bu haplar testosteron üretimini yavaşlatarak kıllanma belirtilerini ortadan kaldıracaktır. Doğum kontrol hapları hastalık belirtilerini yavaş yavaş ortadan kaldırdıktan sonra kişi hamile kalmak isterse yumurtlama sağlayan ilaçlarla yeniden sağlıklı yaşam döngüsüne kavuşacak ve gebe kalabilecektir.

Polikistik over hastalığının tedavisinde çeşitli amaçlar bulunmaktadır ve uzun süren tedavi süresinde bu amaçların tamamına ulaşılmaya çalışılmaktadır. Şimdi amaçları sıralayarak açıklamak istiyoruz.

1.    Kan dolaşımında bulunan erkeklik hormonu testosteron düzeyini minimum düzeye düşürmek. Bunun için hasta doğum kontrol hapları kullanımına başlarıtılır. Bu tedavi sonucunda bir süre gebelik gerçekleşemez fakat daha sonra yumurtlama tedavisine başlandığında sorun ortadan kalkar.
2.    Hasta hamilelik istediği takdirde gebe kalabilmesi için yumurtlama tedavilerine başlamasını sağlamak. Bu tedavi sonucunda vücudun doğal menstrüel döngüsü düzene girmiş olur.
3.    Belirttiğimiz gibi bu hastalık rahim kalınlaşmasına sebep olduğundan dolayı rahim içerisindeki tabaka olan endometriumu korumak.
4.    Kilo problemlerini gidermek ve kiloya sorunlarına sebep olan insülin direncini ortaya çıkaran hastalık vb. durum varsa onları tedavi etmek.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.