Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

Nedir?

Son yıllarda birçok insanda ortaya çıkan ve günümüz şartlarının modern bir hastalığı olan Panik Atak; korku ve ani hisler, çarpıntı, bulantı ve terlemeyle birlikte ortaya çıkan, aşırı kaygılı olma durumudur. Psikolojik bir rahatsızlık olmasının yanı sıra tiroid, kalp, akciğer, beyin, kansızlık gibi bazı sorunlarla birlikte de ortaya çıkabilen Panik Atak, kişinin yaşam kalitesini düşüren ve tedavi edilmesi gereken önemli bir sorundur.

Kalp atışlarında bir artış ve duyulma, çarpıntılar, aşırı terleme ve nefes alamama hissi, göğüste meydana gelen sıkıntı ve ağrılar, bayılacakmış gibi bir his oluşması, üşüme ya da ateş basması, ani ve güçlü olan kötü hisler, baş dönmesi… Bu belirtilerden en az birkaç tanesinin bir arada görüldüğü Panik Atak, depresiflik ve kötü düşüncelerle birlikte gelir.

Yapılması Gerekenler

Panik Atak hissedildiği anda, kişi bir kenara oturmalı ve yavaşça derin nefes almalıdır. Aldığı nefesi 4-5 saniye civarı tutarak dudaklarından yavaşça vermeli ve kendini olabildiğince rahatlatmaya çalışmalıdır. Bu konuda bir sorun oluşuyorsa; kişi kendini daha önce mutlu ve rahat hissettiği bir anı düşünerek kendini rahatlatmaya çalışabilir. Etraftaki gürültü ya da ayrıntılar yerine kendini sakinleştirecek düşünceler ve rahatlamaya odaklanmak çok önemlidir. Korkmak ya da telaşlanmak yerine bu atağın biraz sonra geçeceğini, sorunların ortadan kalkacağını ve o an rahatlamanın çok önemli olduğunu düşünmek, kendi kendini telkin etmek çok önemlidir.

Panik Atak, kontrol edilebilir bir sorundur ve hastaların umutsuz, kötü, karamsar düşüncelerden kaçınması gerekir. Panik Atak, altında başka sorunları barındırarak farklı hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir; bu nedenle bir psikiyatristten yardım almak ve terapiler ile tedavileri düzenli olarak yapmak etkili ve önemli bir çözümdür. Ayrıca aile ve yakın çevre de bu rahatsızlık konusunda bilgilendirilmeli ve ani bir atak geldiğinde bu sorunun çözümü öğretilmelidir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak, çok yemek yemek ya da sürekli aç kalmak gibi durumlardan kaçınmak oldukça önemlidir. İyi bir uyku düzeni ve düzenli bir şekilde spor yapmak da bu sorun için etkili yöntemlerdendir.

Her gün düzenli olarak nefes egzersizi yapmak, sosyal olmak, mutlu eden etkinlikler ya da hobiler edinmek ve kaliteli zaman geçirmek, ruhsal açıdan olumlu şeyler yaşamak da bu rahatsızlığın yenilmesi için önemli faktörlerdir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.