Otizm Zeka Geriliği Midir?

Otizm Zeka Geriliği Midir?

Midir?

Otizm genellikle 2-3 yaşından sonra ortaya çıkan genel olarak iletişim bozukluğu şeklinde ifade edilen ve hayat boyu devam eden bir gelişim sorunudur. Tüm Dünya’da doğan her 200 çocuktan biri otistik olarak Dünya’ya gelmektedir. Otizm sonucu kimi bireylerde zeka geriliği görülsede genel olarak otistik bireylerin zeka seviyeleri normal bireylerle aynı düzeydedir. Otistik bireylerde zeka geriliği olmamasına rağmen genel özellikleri diğer insanlardan farklılık göstermektedir.

Otistik Bireylerin Genel Özellikleri;

– İlk ve en belirgin özellikleri iletişim kopukluğu yaşamalarıdır, konuşurken konuştukları kişilerle göz teması kuramazlar.

– Kelime dağarcıkları diğer bireylere göre zayıftır ve konuşurken bazı kelimeleri sürekli tekrarlarlar.

– Cansız olan nesnelere karşı aşırı bağlılık duyarlar. Örneğin odaklandıkları bir alet veya oyuncak ellerinden alındığında aşırı derecede sinirlenirler ve bu alet kendilerine geri verilinceye kadar tepki göstermeye devam ederler.

– Yemek yememe konusunda veya el yıkama gibi durumlarda sizinle aşırı derecede inatlaşabilirler.

– Çevrelerindeki yüksek seslere karşı aşırı duyarlı olabilir veya hiç tepki göstermeyebilirler. O an sese odaklandıklarında aşırı rahatsız oldukları gibi başka bir unsura odaklandıklarında ise sesleri hiç yokmuş gibi hissedebilirler.

– Değişiklikten nefret ederler ve büyük tepki gösterirler örneğin, kendilerine ait odalarının düzeninde en ufak bir değişiklik yapılmasını istemezler.

– Aşırı odaklanma özellikleri olduğu için olası tehlikelere karşı kendilerini koruyamamakta ve düşme, yaralanma gibi tehlikelere karşı endişe duymamaktadırlar. Bu sebeple sürekli anne babalarının gözetimi altında olmaları gerekmektedir.

– Yemek konusunda seçicidirler ve sevmedikleri bir yemeği asla yemezler.

– Bir nesnenin veya resmin tamamına değil sadece belli bir noktasına odaklanırlar.

– Duygusal gelişimleri diğer insanlara göre farklılıklar göstermektedir.

Sonuç Olarak;

Otizm kesinlikle zeka geriliği olmayıp sadece iletişim bozukluğudur. İstisnai olarak zeka geriliği olan otistik bireyler bulunmasına rağmen bunlar da normal gelişim içinde olan insanlara göre oldukça üstün yetenek ve becerilere sahip olabilmektedirler. Otistik bireylerin bir çoğu matematik dehası olabilmekte veya müzik, resim gibi alanlarda çok yüksek düzeyde başarılar elde edebilmektedirler. Otizmli bireyler zihinsel engelli bireylerden oldukça farklıdırlar. Çünkü zihinsel engelli olan bireylerde çeşitli alanlarda yetenek ve ilgi oluşmamaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.