Odaklanma Sorunu Nedir?

Odaklanma Sorunu Nedir?

oldukça önemli bir sorundur. İnsanın başarıya ulaşmasında en önemli engellerden biri de belki odaklanma sorunudur. Her ne kadar basit ve halledilebilir bir sorun gibi gözükse de bazen bu sorun çözülememekte ve çözülmesi daha da zor bir hale gelmektedir. Diğer adıyla insanı belli bir işe yönelmekten ve o iş için çalışmaktan alıkoyan bir durumdur. Özellikle ders çalışma zamanlarında ortaya çıkan ve öğrencileri başarısızlığa iten bir haldir. Eğer bu sorun en kısa zamanda çözülemezse öğrenci hem derslerinde başarısız olacak hem de hayatının ilerleyen kısımlarında iş hayatında da başarısız olabilecektir.

Odaklanma sorununu doğuran temel etkenler teknolojik aletler ve teknolojidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte odaklanma sorunu da daha sık görülen ve artan bir problem haline gelmiştir. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve diğer teknolojik aletler bir şeye veya birine odaklanmamızı gerçekten çok zor bir hale getirmektedir. Dikkatimizi belli bir noktaya yönlendiremediğimizden dolayı odaklanma sorunu yaşamaktayız ve bunu yaşaya insanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu sorunu çözebilmek için öncelikle kişi odaklanma sorunu yaşadığının farkında olmalıdır. Zaten farkında olmadığınız bir şeyi çözmeniz de imkânsızdır. Bu nedenle odaklanma sorunu yaşadığınızı yani dikkat dağınıklığı probleminizin olduğunu kabul etmelisiniz ve bu sorunu nasıl çözebileceğiniz ile ilgili araştırmalar yapmalısınız. Dikkat dağınıklığının sadece belli bir nedeni yoktur. Bu nedenle odaklanma sorunu psikolojik, genetik veya çevresel faktörlerden de kaynaklanabilmektedir. Öncelikle bu sorunun neden kaynaklandığı belirlenmeye çalışılmalıdır. Kaynağın belirlenmesinden sonra ise çözüm yolları aranmalıdır. Odaklanma sorunu yani diğer adıyla dikkat dağınıklığı genellikle insanın sürekli belli bir şey düşünmesiyle ve belli bir işle meşgul olmasıyla ilgilidir. Günlük hayatta hemen hemen hepimiz dikkat dağınıklığına maruz kalabilmekteyiz. Bunun asıl nedeni odaklanmamız gereken iş yerine başka şeylerle ilgilenmemiz ve başka işlerle meşgul olmamızdır. Bunun için örneğin ders çalışan bir öğrencinin sessiz ve sakin bir ortamda olması gereklidir. Gürültülü bir yerde kişi mutlaka odaklanma sorunu yaşayacaktır. Bu nedenle yapacağınız işe odaklanmanıza engel olacak herhangi bir işle uğraşmamalısınız. Düzenli spor yaparak odaklanma sorunundan kurtulabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Berlin dedi ki:

    Özellikle ders çalışırken odaklanma sorunu çok sık yaşıyorum. Kafam devamlı başka yerlere kayıyor. Umarım atlatabilirim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.