Migren Hastalığı Hakkında Bilgiler

Migren Hastalığı Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Migren ve migren atakları, son derece şiddetli bir ağrı, boyunda dolgunluk hissi ile geçen; insanın yaşamını olumsuz etkileyen ve ataklar sırasında ağır seyreden bir rahatsızlıktır. Genellikle yarım  görme gibi sorunlarla atak belirtisi vererek başlayan, oldukça şiddetli bir baş ağrısının mide bulantısına eşlik ettiği, kusma sonrasında baş ağrısının hafifleyerek geçtiği bir tipidir.

Migrenin Sebepleri

Migren hastalığının en genel sebepleri arasında stres gösterilmekte ve çoğu platformda migren bir stres hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Genetik faktörlere de hastalık sebepleri arasında dikkat çekilirken; yorgunluk, uykusuzluk yoğun tempo, aşırı kafein tüketiminin hastalığı tetiklediği söylenmektedir.

Migren Hastalığının Tedavisi

Migren hastaları  çoğunlukla zaman zaman meydana gelen migren ataklarına katlanarak, normal hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Migren, ataklar sırasında yaşanan son derece rahatsız edici ve acı  verici  ağrının  dışında çoğu zaman bir başka sağlık sorunu getirmediği için hastalar, doktor kontrolüne gitmemektedir. Ancak migren ataklar başladıktan sonra ilaçlarla çok zor düzelmekte, genelde ataktan sonra ilaçlar fayda vermemektedir. Ancak atağın belirtilerini verdiği anda ilaç kullanımına bağlı olarak hastalığın tetiklemesi kontrol altına alınabilmektedir. Migrende ilaç tedavisi  çoğunlukla bu mantığa odaklıdır ve atağın kontrolü esastır.

Migren Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Migren hastaları, stresten mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışmalıdır. Ayrıca migren ataklarını tetikleyen sigara, alkol, kafein, çikolata tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca ceryanda kalmamalı; migrene ek olarak sinüzit de varsa hastanın kendine çok dikkat etmeli; duştan sonra dışarıya çıkmamak gibi önlemlerle üsütmeye karşı titiz davranmalıdır.

Migren Atakları Sırasında;

Sakin kalmaya çalışın. Atak bilincte bulanıklık da yapabilmekte, kısmi görme kaybı yaratmaktadır. Dışarıdaysanız, bir  yakınınızı yanınıza çağırabilir, atağınız şiddetli ise en yakın sağlık kurumundan yardım isteyebilirsiniz.Evde atak sırasında perdeleri kapatıp karanlık ve sakin bir odada, dinlenmeye çekiliiz. Mide bulantısı hissini bastırmayınız ve kusmadan itibaren ataklar hafiflediğinde, sıcak bir duş alınız. Hastalığı takip eden süreçte dil ya da bedeniniz herhangi bir yerinde ıuyuşma yaşanabilir. Hastalık sonrası en az bir gün istirahat ediniz.

Migren Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Şiddetli baş ağrısı halk arasında migren olarak adlandırılır. Migren ağrıları bazen dayanılmaz ve çekilmez boyutlara ulaşır. Migren hastalığı için kullanılan şifalı bitkiler vardır. Bu bitkiler migren hastalığını kökten çözüme kavuşturmaz. Migren sancılarını düşürür kolayca atlatmanızı sağlar. Migren için tavsiye edilen şifalı bitkiler şunlardır:

1- Migren için özellikle koyu renkli yeşil yapraklı bitkiler tüketmelisiniz. Özellikle brokoli, lahana ve ıspanak tüketmelisiniz.

2- Yulaf ezmesi, soya fasulyesi buğday tohumu ve sarımsak da migren için çok güçlü bir antioksidan görevi yapar.

3- Serotonik düşüklüğünü engellemek için ceviz, badem, susam, kabak çekirdeği, kepekli tahıllar ve pirinç bol miktarda tüketilmelidir.

4- Migreni tetikleyen besin guruplarından uzak durmalısınız. Kahve, çay gdo içeren besinler, katkı maddeli besinler migren hastalığını tetikler.

5- 1 bardak su içine 12 kök kedi otu konulup güzel bir karışım yapılır. Karışım 10 dakika kaynadıktan sonra tüketilirse migren ağrılarına iyi gelir.

6- Defne tohumu toz haline getirilip her gün 3 bardak içilmesi tavsiye edilir.

7- 1 bardak su içine konan 4 gr anason karışımı kaynatılıp günde 2 bardak içilmesi migren tetiklemesini durdurur.

8- Migren olan bölgeye papatya yağı ile masah yapılması migren ağrılarını dindirir.

9- 1 bardak su içine 5 gr kekik konulup kaynatılıp içilmesi migren ağrısına iyi gelir.

Son güncelleme : 15.01.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp