Mide Tembelliği Nedir?

Mide Tembelliği Nedir?

Midenin görevini tam olarak yapmamasına mide tembelliği denilmektedir.

Mide tembelliğinin nedenleri: Midenin iç yüzeyindeki mukoza bezlerinin bazı enzimleri yeteri kadar salgılayamamasından kaynaklanır.

Mide tembelliğinin belirtileri hastaların yaşına ve bünyesinin yapılarına göre farklıdır.

Şimdi mide tembelliği belirtilerine bakalım

Çocuklarda mide tembelliği belirtisi: Kahvaltı öncesi ve sonrasında karın ağrısı şeklinde olmaktadır. Sabahları ağzın yoğun olarak kokması, yemek yerken öğüme ve kusma, geç acıkma, çabucak doyma, iyi beslenememenin ardından boy uzaması ve kilo artışında yavaşlama şeklinde görülür.

Yetişkinlerde ise  mide tembelliği belirtileri biraz farklılık gösterir. Gaz, nefes ve ağız kokusu, midede aşırı şişkinlik, kan şekeri değerlerinde sürekli oynama, yemek sonrasında hatta su içtikten sonra bile geğirme, böyle şikayetleriniz varsa mutlaka bir uzman doktora muayene olmalısınız.

Şimdi mide tembelliğinde bitkisel olarak neler yapabileceğinize bir bakalım.

 1. Bir litre suyun içresine iki yemek kaşığı andız kökü koyularak on beş dakika demlendikten sonra, öğle ile akşam yemeğinin arkasından birer su bardağı içilir.
 2. Bir çorba kaşığı kadar toz haline getirilmiş helile otu tozu, iki çorba kaşığı kadar süzme bal ile iyice karıştırılarak macun yapılır, yemek aralarında bir tatlı kaşığı yenir.
 3. Bir su bardağı kaynar suyun içine elinizle ikiye böldüğünüz karanfilden beş tane koyduktan sonra on dakika demleyerek yemeklerden hemen sonra içilir.
 4. Yarım litre kaynar suyun içerisine bir tutam şehtere koyulduktan sonra on beş dakika demlenerek yemeklerden  hemen sonra birer bardak içilir.
 5. Yarım litre kaynar suyun içerine bir tutam kekik koyulduktan sonra on dakika demlenir. Günde iki defa yemeklerden hemen sonra birer bardak içilir.
 6. Yarım  litre suyun içerisine bir avuç kadar öküzdili otu koyulduktan sonra on dakika demlenerek yemeklerden hemen sonra içilir.
 7. Yarım litre kaynar suyun içerisine bir tutam  hindiba otu  koyulduktan sonra on beş dakika demlenerek yemeklerden hemen sonra birer bardak içilir.
 8. Yarım litre soğuk suyun içerisine bir tutam eğir kökü koyulduktan sonra 12 saat bekletilir, demlenen  bitki benmari tekniği ile ısıtıldıktan sonra  yemeklerin arkasından bir çay bardağı içilir.
 9. Yarım litre kaynar suyu içerisine bir tutam biberiye koyulup on dakika demlenerek yemeklerden hemen sonra birer bardak içilir.
 10. Yarım litre kaynar suyun içerisine havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir tatlı kaşığı mersin tohumu koyulduktan sonra beş dakika demlenerek yemeklerden hemen sonra birer bardak içilir
 11. Yarım litre kaynar suyun içerisine bir tutam mayıs papatyası koyulduktan sonra on beş dakika demlenerek yemeklerden hemen sonra birer bardak içilir.
 12. Yarım litre kaynar suyun içerisine bir tutam fesleğen koyulup beş dakika demlenerek yemeklerden hemen sonra içilir
 13. Yarım litre suyun içerisine bir tutam izlanda yosunu koyulduktan sonra on dakika demlenerek yemeklerden hemen sonra soğuk olarak içilir.
 14. Evde hazırlanan limonatadan yemeklerden hemen sonra birer bardak içilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.