MERS Nedir? Nasıl Bulaşır?

MERS Nedir? Nasıl Bulaşır?

?

, İngilizce Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu anlamına gelen ve MERS-CoV adlı bir corona virüsün neden olduğu virüssel bir solunum hastalığıdır. Corona virüsleri, nezleden SARS’a kadar birçok hastalığa neden olabilen geniş bir virüs ailesinin üyeleridirler. MERS-CoV virüsü, ilk kez 2012 yılında Suudi Arabistan’da tanımlanmıştır. Bunun dışında MERS’in bugüne kadar 25 ülkede görüldüğü rapor edilmiştir.  Bu ülkelerden bazıları Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt,  İran, Ürdün, Yemen, Lübnan, İtalya, Yunanistan, Türkiye, İngiltere, Cezayir, Mısır, Çin, ABD ve Malezya’dır.

?

MERS nasıl bulaşır? Sorusunun cevabı çok net olmasa da virüsün nasıl yayıldığına dair bazı tahminler vardır. Bunlardan biri MERS-CoV Virüsünün hayvan kökenli olduğudur. Bununla ilgili yaygın düşünce ise, özellikle Ortadoğu bölgesindeki “Çöl Develeri” ile doğrudan ya da dolaylı temas yoluyla insanlara bulaşabildiğidir. MERS-CoV Virüs türü, Suudi Arabistan, Mısır, Umman ve Katar gibi birkaç ülkede bulunan develerde kesin olarak tanımlanmıştır.

MERS İnsandan İnsana Bulaşır mı?

Virüsün, güvenlik önlemleri iyi alınmamış bir klinikte bakıma alınan MERS-CoV bulaşmış bir hastayla yakın temasta bulunulmadıkça, insandan insana kolayca bulaştığı gözlemlenmemiştir. Bulaşma vakalarında genellikle hastane çalışanları ve aile bireylerinin risk altında olduğu söylenebilir. Bunun dışında hastalığın yayılma merkezi konumunda olan Arap Yarımadası ve bazı Arap ülkelerine yolculuk eden ve bu ülkelerdeki hasta kişilerle yakın temas kuran kişiler de risk grubuna dâhildirler. MERS’in kuluçka süresi 2 ile 14 gün arasında değişmektedir.

MERS’in Belirtileri Nelerdir?

“MERS’in en belirgin belirtileri” solunum güçlüğü, ateş ve öksürüktür. Bunların yanı sıra kusma, mide bulantısı ve ishal de görülebilir. Hastalığın şiddetinden dolayı solunum güçlüğü yaşayan hastalar yoğun bakıma yatırılarak, medikal ventilasyona alınırlar. Hastalığın şiddetinden dolayı bazı hastalarda ise, özellikle böbreklerde, organ yetmezliği ya da septik şok görülebilir. Özellikle bağışlık sistemi güçsüz olan, akciğer, kanser ve diyabet hastalığı olan kişileri daha çok etkiler. Hastalık aynı zamanda 60 yaşın üstündeki kişilerde çok daha yüksek ölüm oranına sahiptir. MERS, ortaya çıktığı günden bugüne kadar 450’den fazla kişinin ölümüne neden olmuştur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.