Meniere Hastalığı Nedir?

Meniere Hastalığı Nedir?

?

İç kulağımızda vücut dengemizin sağlanmasından sorumlu olan sıvılarda mikrobiyotik varlıkların artması sonucu oluşan basınç farkından dolayı işitme güçlüğü veya denge kaybı yaşanmasıdır. İlk olarak hastada baş dönmeleriyle kendini gösteren tedavi edilmediği takdirde işitme kaybına sebebiyet verebilmektedir. Genel olarak bir kulakta başlayan bu sendrom zamanla diğer kulağa da yayılabilmektedir. Kulağımızın iç kulak diğer ismiyle labirent bölümünde sıvı artışı şeklinde başlayan hastalık kulak zarına basınç yapmaya başladığı zaman hastalığın ilk görülmeye başlar.

Nelerdir?

Her seferinde yaklaşık olarak 10 dakika süren baş dönmeleri hastalığın ilk belirtileri olarak kabul edilmektedir. Bu belirtiler günlük, haftalık veya aylık periyotlarla kendini gösterebilmektedir. Baş dönmesinin dışında kulakta çınlama, kulakta doluluk hissi ve geçici işitme kaybı gibi belirtiler görülebilmektedir.

Hastalığın Sebepleri Nedir?

Meniere Hastalığı Nedir?

Meniere farklı uzmanlar tarafından farklı sebeplere bağlanan bir hastalık olarak görülmektedir. Kimi doktorlar bu hastalığın enfeksiyonlara ve alerjilere bağlı olduğunu ifade etse de kimileri ise kan damarlarında yaşanan daralmadan kaynaklandığını ifade etmektedirler.

Hastalığı Genetik Midir?

Meniere hastalığının genetik yollarla aktarılabileceğini ifade eden bazı araştırmacılar olsa da bu konuda kesin bir kanıt bulamadıkları için şimdilik genetik aktarımı olup olmadığı hakkında birşey söylemek mümkün değildir.

Meniere Hastalığı Teşhisi Nasıl Konur?

Meniere Hastalığı Nedir?

Meniere belirtileri görülmeye başladıktan sonra hasta muayeneye gittiği zaman ilk olarak hastalığın başlama sürecine ve belirtilerin varlığına bakılır. Yaşanan meniere ataklarının ne düzeyde ve ne sıklıkla yaşandığı, işitme kaybı, dolgunluk ve çınlama belirtileri gözlenip gözlenmediği tespit edilir. Ardından hastalığın varlığı tespit edildikten sonra her iki kulaktada inceleme yapılır ve hastalığın düzeyi tespit edilmeye çalışılır. Bunun için hastaya işitme testi ve denge fonskiyonlarını kontrol etmek için ENG uygulanır. Denge testleri ve uygulamaları yapılırken birlikte çalışan kulak, göz ve sinir sistemi beraber ele alınarak gözlerin incelenmesiyle meiere teşhisi yapılır.

Meniere Hastalarına Uygulanan Testler

için meniere belirtileri iyi şekilde saptanmalı ve hastalığın tam teşhisi yapılmalıdır. Bunun için çeşitli testleri uygulanmaktadır;

Rotasyon Testi: Denge sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığını tespit etmek için yapılmaktadır.
Elektrokokleografi : İç kulakta bulunan sıvı miktarını tespit etmek için kullanılmaktadır.
ABR Testi: İşitme sinirlerinin işleyişinin bilgisayar ile test edilmesidir.
Tomografi ve MR: İşitme sisteminde meydana gelen bazı tümörler meniere hastalığı belirtileri ile benzer belirtiler gösterebilmektedir. Bu sebeple işitme organlarında tümör bulunup bulunmadığını test etmek için tomografi ve MR çekilebilmektedir.

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı için doktorlar çok farklı tedavi yöntemleri uygulamaktadırlar. Sırasıyla tüm meniere hastalığı tedavisi yöntemlerine değinmek istiyoruz;

Meniere Hastalığı Nedir?

Meniere Hastalığı İlaç Tedavisi;

Hastalığın belirtileri arasında en sık rastlanan baş dönmelerini azaltmak ve minimum seviyeye çekmek için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Diazepam, Glycopyrrolate vb. içeriğe sahip çeşitli ilaçlar hastalığın tedavisi amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle isimli ilaç meniere hastalığı tedavisi için sıklıkla kullanılmaktadır.

Meniere Hastalığı Diyet Tedavisi;

Diyet tedavisinde tuz tüketimi azaltılmakta ve kulakta bulunan sııvının atılması için ödem sökücü ilaçlar uygulanmaktadır. Ayrıca çikolata, alkol, kafein ve sigara gibi çeşitli maddelerden hastanın uzak durması gerektiği doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Meniere Hastalığı Bilişsel Tedavi;

Meniere belirtileri gözlenen kişiye bu hastalık hakkında ayrıntılı bilgiler verilmekte, atakların görüldüğü zamanlarda hastanın daha sakin bir şekilde ataklara hazırlıklı olması sağlanmaktadır. Bu sayede meniere belirtileri daha rahat şekilde kendiliğinden geçebilmektedir.

Meniere Hastalığı İğne Tedavisi;

Bu hastalığı tedavi etmek amacıyla orta kulağa gentamisin içeren bir ilaç uygulanmaktadır. Bu yöntem kulaktaki kıllara zarar vererek işitmeyi engelleyebilme ihtimali bulunduğundan dolayı pek fazla tercih edilmemektedir.

Meniere Hastalığı Cerrahi Tedavi;

Bu hastalığı doktorlar çok ileri seviyeye ulaşmadığı sürece cerrahi tedavi ile iyileştirmek istemiyorlar. Fakat belli bir düzeyden sonra menier hastalığı artık günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayıcı bir hale gelmektedir. Ayrıca baş dönmelerinin sıklığı azalmıyorsa bu durumda hastalığı cerrahi tedavi yöntemleriyle iyileştirmek gerekmektedir. Sırasıyla tedavi yöntemlerine değinmek istiyoruz;

Endolenfatik Şant Tedavisi Nedir;

Bu yöntemde iç kulak sıvının boşaltılması sağlanarak oluşan basınç azaltılmaktadır. Bu basınç azaldığı zaman hastalığın belirtileri yok olabilmektedir. Cerrahi müdahaleler içinde en kolay ve güvenilir olanı budur fakat bu durum bazı hastalarda işe yarayamayabilmektedir. Bu sebeple farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Vestibüler Nörektomi Tedavisi Nedir;

Kulaktaki denge sinirinin iç kulaktan beyne geçtiği yerde kesilmesidir. Bu cerrahi yöntemde hastalık son bulup işitme hiçbir zarara uğramamaktadır.

Labirentektomi Nedir;

Bu yöntemde hastalığın aşırı derecede ilerlediği ve tedavi edilmesi mümkün olmayan durumlarda bir kulaktaki sinirler yok edilerek hastalığın kesin tedavisi sağlanmaktadır. Fakat bu durum sonucunda kulaklardan biri işitme duyusunu kaybetmektedir.

Meniere Hastalığı Kendiliğinden İyileşir Mi?

Meniere hastalığına sahip olan her 10 bireyden 6 tanesi çeşitli ilaçlar ve diyet kontrolleriyle hastalığı kontrol altında tutabilmektedirler. Bu sayede herhangi bir yoğun tedavi uygulamak zorunda kalmazlar. Sadece hastalığın ilerlediği durumlarda yoğun ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Doktorlar bu hastalığa sahip olan kişilerin atakların yaşandığı anlarda fiziksel aktivite gerektiren işleri yapmamaları gerektiğini belirtmektedirler. Örneğin; meniere hastalığı atakları yaşanırken araç kullanmaktan, yüzmekten vb. çeşitli etkinliklerden uzak durmalısınız.

Meniere Hastalığı Hakkında Bulduğumuz Videolar

Verdiğimiz yazılı bilgiler dışında internette bulduğumuz doktorların videolarını belki izlemek istersiniz diyerek sizlerle paylaşmak istedik. Umarız en kısa sürede tekrar sağlığınıza kavuşursunuz.

İkinci Meniere Hastalığı Videosu

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. cuma dedi ki:

    ben cuma dalkıran bende 6 aydır baş dönmesi ve denge bozuklugu var en çok oturup kalkerken ve başıma basınç yapıyor ne yapmam gerekiyor

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.