Kleptomani Nedir?

Kleptomani Nedir?

?

, çalma dürtülerine karşı koyamamanın verdiği az rastlanan bir kontrol bozukluğudur. Parasal değeri ile ilişkisiz bir biçimde ve gerek duyulmadığı halde nesneleri, eşyaları çalma dürtüsüne engel olamamaktır.

Bu rahatsızlıkta çalmaya karşı oluşan dürtüler kişisel kullanım için gereksinim duyulmayan veya parasal maddi değer, olmayan eşyalara yönelik olmaktadır.

Kleptomanide Tedavi Seçenekleri

Kleptomani uzun zamandır bilinmesine rağmen altında yatan gerçek neden tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu yüzden kleptomanide farklı tedavi yöntemleri literatüre girmiştir.

Psikoanalitik psikoterapi yöntemleri, farmakoterapiler ve davranışçı psikoterapi yöntemleri bu bozuklukta denenmiştir.

Bu davranış bozukluğunun tedavisi oldukça zordur. Her zaman tam başarı ile sonuçlanmamaktadır. Çalma davranışını karışık hale getiren önemli bir sorun sıklıkla eşlik eden anksiyete, depresyon, kimlik sorunları ve diğer emosyonel sorunların var olmasıdır.

Tedavi başarısını olumsuz yönde etkileyen bazı unsurlar ortaya konmuştur. Kleptomaninin doğru tanısını koymak etkin tedavinin sağlanmasında en önemli etkiyi yaratacaktır. Ancak bazı özellikleri tanısının erken konulmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Genellikle hastalar utanç nedeniyle doktorlarından çekinmektedirler. Doktorlara kleptomaninin yerine eşlik eden diğer ruhsal sorunları aktarmaktadırlar. Bu nedenle tanı konulması gecikmektedir. Bu hastalıkta tedaviye engel olan bir direnç bulunmaktadır.

İlk başta hastalığın saptandığı dönemin geç dönemler olması çok önemlidir. Uzun zaman geçmesi tedavi sürecini zorlaştırmaktadır. Hasta yönünden bir tedavi ilişkisine girmek, tedavi sürecinde bulunmak zor olmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.