Kış Hastalıkları Nelerdir?

Kış Hastalıkları Nelerdir?

Kış Hastalıkları Nelerdir?

Pek çoğumuz mikropların soğuk havalarda arttığını düşünürüz oysa ki durum hiçte böyle değildir. Mikroplar, bakteriler ve virüsler sıcak havalarda daha rahat çoğalabilmekte ve yayılmaktadırlar. Fakat hasta olmamıza sebep olan durum kışın sürekli sıcak olması için kapalı tuttuğumuz, havasız ortamlardır. Özellikle salgın halinde dönüşen ve toplumun tamamına yayılan hastalıklar bu kapalı ve havasız ortamlarda insanların iç içe bulunmasından kaynaklanmaktadır. İnsandan insana yayılan bu hastalıklar kimi zamanlarda solunum yolu dışında fiziksel temasla da yayılabilmektedir fakat her insana bulaşmamakta veya herkesi hasta edememektedir. Hazırladığımız içerikte ilk olarak kış hastaları nelerdir sorusuna cevap olarak tüm hastalıkları kısaca tanıtmak ardından ise bu hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenlere değineceğiz.

1-) Grip

Bir numaralı kış hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır, insanlar her yıl çeşitli grip aşıları olmasına rağmen bir türlü bu hastalıktan kurtulamamakta ve mutlaka grip olmaktadırlar.
Girp belirtileri nelerdir, değinecek olursak ilk olarak gribe yakalan kişide hafif ateş, baş ağrısı, öksürük görülebilmek ardından ise genizde yanma veya kaşıntı olması, burunda akıntı, yanma veya tıkanıklık görülmesi, genel vücut kırgınlığı ve yoğun yorgunluk hissi gribin belirtileri arasında bulunmaktadır.

Bu hastalık bakterilerden ziyade virüs kaynaklı olması sebebiyle antibiyotik kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Hastalık süreci boyunca bol sıvı alımı yapılması gerekmektedir. Sıcak içecekler veya buhar ile boğaz bölgesi yumuşak tutulmalıdır. Bunlardan farklı olarak vücuda vitamin takviyesi yapılmalı ve sigara kullanımı azaltılmalıdır. Gribin hızlı şekilde geçmesi için iyi düzeyde dinlenmek gerekmektedir. Yaşlı olan bireyler ve akciğer, solunum rahatsızlığı olanlar grip oldukları zaman hastalık ilerlemeden doktora giderek tedavi olmaları gerekmektedir.

2-) Farenjit

Boğazın arka duvarında kendini gösteren bir enfeksiyon hastalığıdır. Yoğun toz, hava koşulları, metabolik durumlar ve mikroplara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Boğazda kuruluk yaşanması, ağrı, yanma ve yutkunma zorluğu ile kendini göstermektedir. Ayrıca kimi durumlarda ses kısıklığı da görülebilmektedir.

Farenjit tedavisinin yapılabilmesi için ilk olarak hastadan boğaz kültürü alınır. Ardından bu kültür incelenerek hastalığın mikrobiyal bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilir. Hastalığın tam nedeni tespit edildikten sonra uygun ilaç tedavisine başlanır. Farenjit tedavisi almakta olan kişiler özellikle tedavi sürecinde sigaradan olabildiğince uzak durmalıdırlar. Aşırı acı veya ekşi gıdalar yememeli ve alkolden de uzak durmalıdırlar.

3-) Sinüzit

Burun kemikleriyle, beyin kemiklerinin arasındaki sinüs denen boşluklarda meydana gelen enfeksiyon hastalığına sinüzit ismi verilmektedir. Genel olarak hastaların geçirmiş olduğu bir üst solunum yolu hastalığından sonra meydana gelmektedir. Tozlu ortamlarda çalışan veya çeşitli alerjileri olan kişilerde daha sık görülebilmektedir.

Sinüzit hastalığına yakalanan kişilerde sürekli olarak bir baş ağrısı seyretmektedir. Mevsimsel değişikler sonucunda karşılaşılan bu rahatsızlık sonucunda alın, yanak ve iki kaş arasındaki bölgede yoğun şekilde ağrı olabilmektedir. Özellikle soğuk havalarda hastalığın belirtileri artış göstermekte ve beraberinde burun akıntısı da olabilmektedir.

Sinüzit tedavisi burun ve sinüslerde tıkanıklığı gidermeye yarayan ilaçlar uygulanmaktadır. Ardından bol sıvı alımıyla sekresyon sağlanmaktadır. Hastalık yeni başlamış akut bir durumdaysa antibiyotik tedavisi uygulanır aşırı derecede ilerlemiş kronik bir durumda ise cerrahi müdahale uygulanabilir. Sinüzit dikkat edilmediği takdirde tekrar meydana gelebilen bir hastalıktır. Bu sebeple tedaviden sonra hasta yeniden bu hastalığa yakalanmamak için artık daha dikkatli davranmalıdır.

4-) Zatürre

Diğer ismiyle pnömoni olarak belirtilen bu hastalık alt solunum yolu hastalıkları arasında en sık görülen hastalıktır. Zatürre hastalığı akciğerlerdeki hava keselerinin iltihaplanması olarak ifade edilmektedir. Akciğerlerde meydana gelen iltihaplanma sonucu vücuttaki oksijen alışverişinde sıkıntılar meydana gelmektedir. Bu hastalık çeşitli bakteriler, virüsler vb. mikroorganizmalar sonucunda meydana gelmektedir.

Zatürre hastalığı iki farklı türde olup yaşanan belirtilerde çeşitli farklılıklar göstermektedir. Bakterilerden kaynaklanan bakteriyel zatürre ve virüslerden kaynaklanan virütik zatürre olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bakteriler zatürrede titreme, öksürük ve ateş meydana gelmektedir. Ayrıca göğüs bölgesinde ağrı, terleme, sarı renkli balgam yada kanlı balgam görülebilmektedir.

Virütik zatürre belirtileri ise kuru öksürük, ateşle beraber yaşanan baş ağrısı, halsizlik, kas ağrısı ve gribal enfeksiyonlar olarak belirtilmektedir. Virütik zatürrenin farklı bir çeşidi olan mycoplasma zatürresinde ise çok yoğun şekilde öksürük meydana gelmektedir.

Zatürre tedavisi; hastanın yaşına ve sahip olduğu farklı kronik hastalıkların türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Genç ve genel olarak sağlıklı olan kişilerde bakteriyel zatürreye karşı antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Viral zatürrelerde bakteriyel zatürre gibi çok yoğun ilaç tedavisi uygulanmaz ve vital zatürreler bazen kendiliğinden geçebilir. Antibiyotik tedavisinin dışında zatürrenin geçmesi için ateş düşürücü, balgam sökücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir. Ayrıca solunum sıkıntıya girerse tedavi amaçlı oksijen uygulaması yapılabilmektedir.

Kış Hastalıklarından Korunma Yolları

Kış aylarında enfeksiyon oluşturup hastalanmamıza sebep olan bakteri ve virüsler genellikle solunum yoluyla ve temas ile bulaşmakta, hava aracılığıyla insandan insana yayılmaktadırlar. Kış hastalıklarına yakalanmamak için alınması gereken ilk önlem ciddi düzeyde korunmadır. Korunma sağlanabilmesi için ise bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ise çeşitli vitamin ve gıda takviyeleri alınmalı, dengeli ve sağlıklı beslenilmeli ve bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Ayrıca yaşamınızda yapacağınız değişikler dışında yukarıda saydığımız hastalıkların belirtileri görülmeye başladığı zaman erkenden gidip tedavi olmanız hastalığın ilerleyişini durdurma açısından son derece önem arz etmektedir. Hiçbir zaman kış hastalıklarında doktor onayı olmadan kendiniz antibiyotik kullanarak iyileşmeye çalışmayınız. Çünkü farklı hastalıklar için çok farklı antibiyotikler üretilmektedir ve kendi kafanıza göre kullanacağınız antiibiyotikler vücudunuzda ilaca karşı bağışıklık oluşmasına sebep olabilmektedir.

Kışın hasta olmamak için dikkat etmeniz gereken birkaç ufak alışkanlık daha bulunmaktadır. Bunlara sırasıyla değinmek istiyoruz. Öncelikle diğer insanlarla solunum ve el tamasından olabildiğince uzak durmaya çalışınız. Yaşadığınız, çalıştığınız ortamları sık sık havalandırmalı ve mümkünse bir süre güneş ışığına maruz bırakmalısınız. Öksürme sırasında ağız ve burnunuzu elinizin ters tarafıyla veya bir peçete yardımıyla kapatmalısınız. Elinizin temizliğine aşırı derecede önem gösterip sık sık sabunla yıkayınız. Son olarak ise hasta bireylerle zorunlu durumlar haricinde aynı ortamda bulunmaktan uzak durunuz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.