Kalp Rahatsızlık Sebebi ve Yapılması Gerekenler

Kalp Rahatsızlık Sebebi ve Yapılması Gerekenler

Kalp rahatsızlıkları ve sebepleri ile alakalı olarak bilgi paylaşımına yapmadan hemen önce, kalp rahatsızlıkları nedir, genel bir tanım ile tanımlamamız gerekir. Kalp rahatsızlıkları kalbi etkileyen bir dizi koşulları içerisinde barındırmaktadır. Bu rahatsızlıklar kalp ritim bozuklukları, koroner damar hastalıkları, kan damarı hastalıkları ve doğuştan bu zamana kadar gelen kalp kusurlarıdır (kalbinizin delik olması vs.) kalp rahatsızlıkları başka bir söyleyişle de kardiyovasküler hastalıklar olarak ifade edilmektedir. Ve genellikle göğüs ağrısına, kalp krizine veya felce sebep olabilen kalbe giden kan damarlarınızda daralma veya tıkanma neticesinde meydana gelir. Diğer kalp ile alakalı sıkıntılar ise kalp kasınızın, kapakçıklarınızın ya daritminin bozulmasıdır. Pek çok düzenli ve sağlıklı bir hayat tarzını benimseyerek önemli düzeyde engellenebilir.

Kalp rahatsızlıkları ve sebepleri konusunda, bu rahatsızlığa sebep olan durumlardan önce kalbinizin nasıl çalıştığını bilmeniz, rahatsızlığa tanı koymanızda size fayda getirecektir. Kalbiniz bir pompadır. Yumruğunuz büyüklüğünde olan bu pompa göğsünüzün tam ortasından çok hafif sola doğru konumlanmıştır. Kalbiniz sağ ve sol taraf olmak üzere 2 tarafa ayrılmıştır. Bölümlerin bu şekilde ayrılmasının nedeni bir bölümü oksijen dolu kan ile ilgilenirken diğer bir kısmı ise oksijensiz kalmış kan ile alakalıdır. Oksijen yönünden zengin olan kan pompalanıp bütün vücudu dolaştıktan sonra öte yandan oksijenden yoksun olarak kalbe giriş yapar.

Kalp rahatsızlıkları ve sebepleri konusunda, kalp rahatsızlığınızın belli başlı nedenleri vardır. Bunlar şu biçimde sıralanabilirler.

– Kalp kapakçıklarında bir sorun

– Kalp ritminde bir sorun

– Elektrik akımına kapılmanız

– Kalbinizde delik bulunması

– Kalp kası bozukluğu

– Kalbinizin enfeksiyon kapması

– Ayrıca aşırı stres sonucu da çoğu insanda çok sağlıklı olmalarına rağmen çeşitli kalp rahatsızlıkları görünebilmektedir.

Bazı doğuştan rahatsızlıkların aksine kalbiniz ile alakalı olarak başka bütün rahatsızlıklara yakalanma olasılığınız, düzensiz yaşamınızdan ötürü çıkabilir. Düzenli uyku, egzersiz ve beslenme ile kalbinizin biyolojik yaşının genç kalmasını da sağlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.