İnme Nedenleri ve Tedavisi

İnme Nedenleri ve Tedavisi

Nedenleri ve Tedavisi

İnme, beyin damarlarını etkileyen ve hızlıca harekete geçerek kısmi veya daha genel beyin fonksiyonu bozukluğuna neden olan, 24 saat veya daha uzun sürebildiği durumlarda ölümle sonuçlanabilen bir kalp damar hastalığıdır.

Beyne giden ya da beyin içindeki damarların etkilenmesi ile ortaya çıkan inme durumunda beyin damarları pıhtı ile tıkanır ve beyne kan akımı kesilir. Bu durumda da beyin fonksiyonları için gerekli oksijen ve şeker sağlanamaz. Buna tıkayıcı (iskemik) inme denmektedir. Bir diğer inme nedeni ise beyin içindeki damarların yırtılmasıyla beyin içine kan dolması sonucu oluşan kanayıcı (hemorajik) inmedir. Sebebi ise genellikle yüksek tansiyondur. Daha nadir görülmektedir.

Beyin damarlarındaki tıkanma ya da kanamadan dolayı etkilenen beyin bölümüne yeterli şekilde kan gitmez ve hücreler zamanla ölür. Buna bağlı olarak ise vücutta bazı fonksiyon bozuklukları oluşabilir. Konuşma bozukluğu, vücudun bir tarafında güçsüzlük ve hissizlik, görme kaybı, çift görme, dengesizlik şeklinde görülmektedir. Bu bulgular 24 saatten uzun sürdüğünde inme, daha kısa sürdüğünde ise geçici iskemik atak (GİA) denilmektedir. GİA’lar zamanında önlem alındığında inmeden korunma sağlar ve zamanında doktor müdahalesi çok önemlidir. Çünkü GİA geçiren hastaların -20’si 1 yıl içinde inme geçirdiği bilinmektedir.

İnme için risk faktörleri; ileri yaş, genetik özellikler, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sigara en bilinen risk faktörleridir. Kanayıcı inmelerin en sık nedeni de yüksek tansiyondur.

İnme teşhisini koymak için ilk olarak acil müdahale, nörolojik muayene, kan tahlilleri ve beyin tomografisidir. Kan şekerinin aşırı yüksekliği, düşüklüğü veya beyin tümörlerinde ortaya çıkan klinik bulgular dahi inmeyi taklit edebilir. Bu nedenle inmeden şüphelenilen tüm hastalarda kan şekerinin ölçümü ve beyin tomografisi gerekir.
İnme bulgularının durumu, etkilenen beyin bölgesindeki hasarın oranına göre hastadan hastaya değişmektedir. Tekrarlayıcı inmeden korunmak için;

1. Yaşam tarzında köklü değişiklikler yapmak (sigarayı bırakmak, kilo vermek, egzersiz yapmak),
2. Özellikle hipertansiyon ve diyabet gibi risk faktörlerinin tedavi ve takiplerini yaptırmak,
3. Düzenli kan sulandırıcı ilaçlar kullanmak.

Hastalar inme geçirdikleri ilk günlerden itibaren kendilerine uygun bir fizik tedavi programına alınır. Felçli hastaların durumuna göre pasif ve aktif fiziki hareketler uygulanır, aksi halde ise hareketsizlikten dolayı eklem yerlerinde kontraktürler oluşur ve hastada şiddetli ağrılar gelişebilir. Ayrıca kullanılmayan kaslarda incelmeler görülür. Hem hastanede hem de evde bu sürecin sürdürülmesi gereklidir. Özellikle yatalak hastalarda zamanla yatak yaraları gelişebilir. Bu nedenle havalı yataklarda istirahat etmesi ve sık sık yönünün çevrilmesi gerekir. Aksi takdirde yatak yaraları ile birlikte yaralarda infeksiyon gelişirken hastayı ağırlaştırarak kaybedilmesine sebep olabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.