İltihap Tedavisi Nasıl Yapılır

İltihap Tedavisi Nasıl Yapılır

İltihap yani diğer adın ile yangı aslında vücudun dışarıdan yada içeriden gelen saldırılara karşı kendine savunması durumuna geçmesidir. İltihap oluşmasına sebep olan etkenleri açıklamak gerekirse bunlar, tahriş, yanma, cisim batması, kesik oluşması nedenlerini en başta sayabiliriz. Ama sadece vücutta oluşan bir kızarıklık iltihap olduğunuz anlamına gelmez.

İltihap Tedavisi

En bilinen iltihap tedavisi yöntemi ilaç tedavisidir. Ancak bazen iltihabın neden olduğu sorunu bulmak için ayrıntı bir şekilde tedavi yapılması ve iltihabın sebebi bulmak gerekmektedir. İltihap olan bölgeyi elle oynamak yada sıkmak dahada kötü sonuçların doğmasına sebep olabilir.

İltihap tedavisinde ilaç tedavisinin yanında bazen cerrahi müdahalede gerekebilir. Eğer iltihap olan bölgede tedaviye cevap alınamıyorsa mutlaka cerrahi yönteme başvurularak itihabın vücuttan atılması gerekmektedir.

İltihap Çeşitleri

İltihaplar genel olarak ikiye ayrılmaktadır bunlar akut ve kronik iltihap olarak adlandırılır.

Akut iltihap: Hızla ortaya çıkan ve kısa sürede şekillenen enflamasyon türüdür. Sıkılıkla görülebilmektedir.

Kronik İltihap:  Akut çeşidinden farklı olarak daha uzun süre ve biçin kazandığı görülmektedir.  Kronik iltihapta ağrı ve acı daha az görülmektedir.

Diğer  iltihap çeşitleri ise ;

Eksudatif iltihap : Şişkinlikle kendini gösterir halk arasında su toplaması olarakta bilinir.

Alteratif iltihap : Doku kaybına neden olabilecek tehlikeli bir iltihap türüdür.

Proliferatif iltihap: Dışarıdan gelen cisimlere karşı oluşan iltihap türüdür. Örneğin kıymık bakması, demir kesmesi gibi durumlarda iltihap oluşabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.