Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu

Toplumda çok fazla kişide bulunmasına rağmen bunun bir hastalık olduğu bilinmeyip insanlarımız yıllarca bu hastalıkla beraber yaşamaktadır. Huzursuz bacak sendromu özellikle istirahat içinde olduğumuz zamanlarda görülen, kendini yanma, uyuşma, karıncalanma, iğnelenme şeklinde gösteren ağrı sonucu bizde hareket etme isteği oluşturan nörolojik bir hastalıktır. Genellikle huzursuz bacak sendromu akşam saatlerinde görülse de bazen gün içinde uzun süre hareketsiz kaldığımız zaman da kendini gösterebilir. Daha sonra hareket ettiğimizde ağrılarımızın ve rahatsızlıklarımızın geçmesi huzursuz bacak sendromu belirtileri görüldüğüne yönelik kesin düşüncelerimizin oluşmasına sebep olabilir. Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişiler özellikle gece uyurken bu hastalık yüzünden uykuları kaçmakta hatta PBH adı verilen istemsiz bacak hareketleri yapabilmektedirler. Bu hastalık genellikle ileriki yaşlarda toplumumuzun %4’ünde görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın kesin tanısını koymak için belli bir test yapılmasa da belirtilerin şiddeti ve özellikle uykuda kişiyi rahatsız edecek düzeye erişmesi tanı koymak için yeterli görülmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri;

   Genellikle kalıtsal olarak aileden yayılan bu hastalığın asıl sebebi beyinde bulunan dopamin isimli maddenin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bunun dışında demir eksikliği, böbrek yetmezliği, parkinson ve şeker hastalığı, hamilelik, polinöropati  (sinirlerin çeşitli sebeplerle etkilenmesi) huzursuz bacak sendromu nedenleri olarak kabul edilmektedir.

Hastalığın sebeplerine bağlı olarak kullanılan sigara, alkol, kafein ve çeşitli psikoz, depresyon ve tansiyon ilaçları hastalığın şiddetini arttırabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi;

    Huzursuz bacak sendromu tedavisinde ilk olarak hastalığın tetikleyen başka bir hastalık veya etken var mıdır araştırılır. Daha sonra ilk olarak hastanın yaşam tarzında değişiklik yapması sigarayı alkolü bırakması yada özellikle uyuyacağı zaman bunları içmemesi istenir. Daha sonra çeşitli rahatlatıcı ve gevşetici hareketleri düzenli olarak yapması tavsiye edilir. Durumu çok ağır olan huzursuz bacak sendromu hastalarında dopaminerjik (dopamin seviyesini artıran) ilaçlar kullanılarak tedavi sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.