Hıçkırık Neden Olur ve Hıçkırıktan Nasıl Kurtulunur?

Hıçkırık Neden Olur ve Hıçkırıktan Nasıl Kurtulunur?

Hıçkırık Neden Olur ve Hıçkırıktan Nasıl Kurtulunur?

Hıçkırık tutması, hemen hemen her insanın başına gelen ve özellikle sosyal ortamlarda kişiyi oldukça huzursuz eden bir rahatsızlıktır. Birçok insan hıçkırık tuttuğunda, çeşitli yollarla hıçkırığını engellemeye çalışmaktadır. Hıçkırık, her ne kadar halk arasında basit bir rahatsızlık olarak bilinse de bazı inatçı hıçkırıklar, saatler hatta yıllar boyu sürerek kişiye hayatı zindan edebilmektedir. Buna verilebilecek en iyi örnek ABD’li Charles Osborne’dur.  Charles Osborne’un 1922 yılında kayıt altına alınmaya başlanan hıçkırığı 68 yıl sürerek 1990 yılında sonlanmıştır. Bu, Guinness Rekorlar Kitabınca dünyanın en uzun süren hıçkırığı olarak kayıt altına alınmıştır.

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık, diyaframın aralıklı olarak kasılması serisidir. Başka bir deyişle, göğüs kafesinin en alt bölümü üzerinde, kas tabakasında meydana gelen bir genişlemedir. Refleks hareketine aracılık eden sinirsel yolların, refleks arkını kapsayan istemsiz hareketidir.

Hıçkırığın Sebebi Nedir?

Hıçkırığın sebebi nedir? Sorusunun bir cümleyle yanıtlanması mümkün değildir. Hıçkırığın sebebini anlamak için öncelikle diyaframa bakmak gerekir. Diyaframımız, genellikle biz nefes aldığımızda kasılır ve genişler. Zaman zamansa diyaframımız istemsizce tamamen kasılır ve bu yüzden normalden çok daha hızlı nefes alma işlemi gerçekleştiririz. Nefes alırken hava genellikle nefes borusu ağzı ya da glottis’ten ciğerlerimize ulaşır ama diyaframımız kasıldığında, küçük dilimiz aniden kapanır ve hava akımını sınırlandırır. Bunun devamında, aniden, vokal kortumuz kapanır ve bu da hıçkırık sesi olan “hık” sesinin oluşmasına neden olur.

Hıçkırığın sebebi nedir? Sorusunun kesin yanıtının karmaşık bir süreçten meydana gelmesi tartışmalı bir konudur. Hıçkırığın kesin sebebinin genellikle midenin çok fazla dolu olması, çok hızlı yemek yemek ya da bir şeyler içmek, farkında olmadan hava yutmak ve stres olduğuna inanılmaktadır. Zaman zaman alkol ve sigara tüketiminin de hıçkırığı tetiklediği bilinmektedir. Alkol ve sigaranın sık tüketildiği durumlarda, hıçkırığın devam etmesinden ötürü, hıçkırığın ciddi olduğu düşünülmez. Ancak bu hıçkırık, “inatçı hıçkırık” ile aynı tür bir hıçkırık değildir.

İnatçı hıçkırıklar, bazı komplikasyonların altında yatan bir işaret olabilirler. Genel olarak kabul görmüş bir kural olmasa da hıçkırıkların 48 saatten 1 aya kadar uzanan, uzun süreli hıçkırıkların ya da 1 aydan daha uzun süren zorlu hıçkırıkların ciddi olduğu düşünülmektedir. Bir kişi aşırı ilaç ya da çok fazla alkol kullandığında, büyük olasılıkla “zorlu hıçkırık”ı tecrübe edebilir. Aynı şekilde hiperglisemi ya da böbrek yetmezliği gibi hastalıklarda da zorlu hıçkırıklar görülebilmektedir.

Hıçkırıktan Nasıl Kurtulunur?

Hıçkırıktan kurtulmanın yolları birden fazla olduğundan dolayı, bunları maddeler halinde incelemek daha yerinde olacaktır:

  • Suyu 10 yudumda, yavaş yavaş, nefes alma arası vermeden içmek
  • Bir kese kâğıdının içine aralıksız solumak
  • Yavaşça nefes alıp vermek
  • Derin bir nefes almak ve nefesi mümkün olduğu kadar tutmak
  • Ağzı mümkün olduğu kadar kapalı tutarak, burundan nefes alıp vermek
  • Dilin altına bir çağ kaşığı şeker koymak ve dilin altında eritmek
  • Ağzı soğuk suyla çalkalamak
  • Limon ya da küçük zencefil parçalarını emmek
  • Ağızda, tutulabildiği kadar, buz küpü tutmak
  • Kendinizle konuşarak ya da şarkı söyleyerek dikkat dağıtmak

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.