Hashımoto Hastalığı Hakkında Herşey

Hashımoto Hastalığı Hakkında Herşey

hastalığı bir tiroid bezi hastalığıdır. Akira tarafından tanımlanmıştır.

Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Hashımoto hastalığı otoimmun bir tiroid hastalığıdır. Vücut savunma hücreleri tiroid bezi hücrelerine
saldırarak bez hücrelerini yok etmeye çalışır. Bunun sonucunda tiroid bezi gittikçe küçülür ve hormon salgısı azalır ya da yok olur. Tiroid bezi salgıları vücuttaki birçok metabolik mekanizmayla içiçe olduğu için hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Ayrıca iyot alımının artmasıyla Hashımoto hastalığı görülmesi arasında bir ilişki vardır.

Hashımoto Hastalığında Genetik Yatkınlık Söz Konusu Mudur?

Evet. Hashımoto hastası olan bir bireyin ailesinde de hastalığın görülme ihtimali çok yüksektir.

Hashımoto Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hashımoto hastalığı vücuttaki birçok  metabolik olayla içiçe olduğu için çeşitli belirtiler görülür. En sık görülenler saçların zayıflaması, adet düzensizliği, hareketlerin yavaşlaması, soğuğa dayanıksızlık, sesin kalınlaşması (ses tellerine baskı sonucu), eklem ağrıları, halsizlik ve uyku halidir. Hekim ise muayene sırasında genelde gode (iz) bırakmayan miksödem dediğimiz şişkinlikler görür. Tansiyonun yüksek
olması ve dil büyümesi hekimin ilk tetkik ettiği şeylerdir.

Hashımoto Hastalığının Tedavisi Var Mıdır? Nedir?

Hashımoto hastalığının tedavisi ömür boyu süren hormon tedavisidir. Levotiroksin denilen
ilaç sıklıkla kullanılmaktadır. Hashımoto hastalarında bazen nodüller görülebilir. Bu nodüller hekim
tarafından kontrol edilerek kanserleşme belirtileri mi yoksa sıradan nodüller mi olduğu tanısı konur. Kanserleşme varsa cerrahi müdahale edilebilir. Fakat genelde tiroid bezinin kalıntıları şeklinde önemsiz nodüller görülür. Hashımoto hastası kadınlar hamile kaldıkları zaman hormon tedavisine devam edilir ve doz arttırılır. Bu ilaçların asla vitamin ve demir ilaçlarıyla alınmaması gerekir.

Hashımoto Hastalığının Beraber Görüldüğü Hastalıklar Nelerdir?

Hashımoto hastalığı sıklıkla diğer otoimmun hastalıklarla birlikte görülür. Bunların başında Graves, Addison, Tip 1 Diabet hastalığı, Vitiligo gelir. Otoimmun hastalıklar dışında B12 eksikliği, paratiroid hormonu azlığı, testis ve yumurtalık iltihaplanması gibi durumlarda Hashımoto hastalığı ile birlkte görülebilir. Bu hastalıklar her zaman görülmeyebilir. Görülme sıklıkları değişkendir.

Not: Kilo problemi olan kişiler ilacın kilo kaybı yan etkisini duyduktan sonra doktor izni olmadan keyfi olarak ilaç kullanmaktadır. Bu tarz bir uygulamanın kemik erimesine ve hormon metabolizmasında bozukluklara yol açacağı unutulmamalıdır. Hasta kişinin kullanımında kemik erimesi görülmez.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.