Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnsan sağlığını büyük oranda tehdit eden onlarca hastalık bulunuyor ve bunların büyük bölümü günlük hayatımızı olumsuz etkileyerek yaşamımızı çıkmaza sokuyor. Son zamanlardan isminden sürekli söz edilen ve gündemde olan bu tarz rahatsızlıklardan biri de olarak karşımıza çıkıyor. Halk arasında padişahların hastalığı olarak da ifade edilen gut, eklemlerde ortaya çıkan bir tür iltihaplanma sonucunda meydana geliyor. Peki, ve gut hastalığının belirtileri nelerdir? Gut hastalığının tedavi aşaması nelerdir? Hepsinin cevabı içeriğimizde yer alıyor.

Gut (Padişah Hastalığı) Nedir?

Bu hastalık genel olarak ifade edilse de herkesin aklındaki sorulardan biri Gut hastalığı nedir ilk onu bilmek gerekiyor. Gut hastalığı, bir çeşit eklem iltihabı olarak adlandırmak yanlış olmaz. Damla hastalığı olarak da adlandırılan gut, et, süt, yoğurt, peynir ve deniz ürünleri gibi protein oranı fazla sek olan besinlerin yoğun biçimde tüketilmesi sonucunda etkisini gösteriyor. Bunun için zengin hastalığı olarak da ifade edersek yanlış olmaz. Erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla görülme olasılığı yüksek. Fakat menopoz zamanından sonra kadınların da gut hastalığına yakalanma oranının yükseldiğini unutmamak gerekiyor. Genetik ve çevresel unsurlara kıyasla ortaya çıkan metabolik sendromun da bir parçası olan gut hastalığı; genelde kolesterolün fazla olması, yüksek tansiyon, aterosklerotik kalp hastalığı ve obezite gibi sağlık sorunlarıyla beraber etkisini gösteriyor.

Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

  • Gut hastalığı belirtileri olarak ele alındığında ilk başta sabaha karşı başlayan yoğun eklem ağrıları olduğunu ifade edebiliriz.
  • Bunun yanı sıra eklemlerin şişmesi ve ağrıların başlaması neticesinde gece uyku bölünmeleri ortaya çıkabilir. Diğer taraftan böbreklerden ortaya çıkan bir gut hastalığı varsa; karın ve bel ağrıları, idrarda kan ile taş gibi belirtiler de gösterebilir.
  • Gut hastalığına erken tanı yapılmadığı ve tedavi sürecine başlanmadığı zamanda ise ağrıların kronikleşmesi kaçınılmaz duruma gelecektir. Bu sebeple konusunda erken tanı büyük önem taşıyor.
  • Bunun yanı sıra dikkatsiz yemek yeme, aşırı alkol alımı, eklem travmaları, bilinçsiz diyet uygulamaları, daha önceden yaşanan cerrahi operasyonlar ve doktor kontrolünde bilinçsiz şekilde ilaç kullanımı gut hastalığının olmasındaki faktörler arasında yer edinir.
  • Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nedenleri Neler?

Gut hastalığına sebep olan ana faktör vücuttaki ürik asidin ortaya çıkması ya da yeterli düzeyde dışarıya atılamamasından kaynaklanır. Eğer ürik asit belirli bir aşamaya gelirse, gerçekleştirilecek önce kan sonrasında da eklem tetkikleri sonucunda hekiminiz gut olduğunuza karar verebilir. Gut hastalığının diğer sebepleri içinde bireylere göre değişen metabolik bozukluklar sayılabilir. Bazı hastalıklarla beraber başlayan ve ilerleyen gut, yaşa ve kişinin genel durumuna kıyasla ortaya çıkabilmektedir. Genetik de göz ardı edilmemesi gerekli bir unsurdur. Bu gibi zamanlarda gut, doğuştan gelen hastalıklarla beraber de rastlanmaktadır.

Gut Hastalığı Tedavisi

Gut hastalığı nedir ile beraber akla takılan başka sorulardan biri de gut hastalığı tedavisinin nasıl gerçekleştirildiği oluyor. Bu tedavi akut ataklar esnasında ve arasında olmak üzere 2 şekilde yapılır. Ataklar sırasında meydana gelen ağrıya paralel bir biçimde antienflamatuar ilaçlar kullanılır. Kişinin hastalık derecesine kıyasla değişen ilaçlar, tedavinin ilk etabında oldukça önemli bir görev alır. Bu zaman içinde kişi kendisini yoran spor dallarından uzak kalmalıdır. Çünkü aşırı yorgunluk vücut direncinin azalmasına ve atakların yeniden ortaya çıkmasına yol açar. Bunun dışında uzmanlar ilaçların yanı sıra bol sıvı tüketimini de tavsiye eder. İkinci bir tedavi yöntemi ise diyet uygulaması yapmaktır. Diyetisyen kontrolünde yapılan diyet programı, gut hastalığının etkilerinin günden güne düşmesinde önemli düzeyde yardımcı olur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.